28 Ekim 2008 04:00

17 yaşındaki çocuğa işkence iddiası

Abdullah Öcalan’a yönelik kötü muamele iddialarını protesto etmek amacıyla yapılan eylemlerin ardından gerçekleşen ev baskınlarında gözaltına alınan 17 yaşındaki S.A’nın işkenceye maruz kaldığı öne sürüldü.

Paylaş

Abdullah Öcalan’a yönelik kötü muamele iddialarını protesto etmek amacıyla yapılan eylemlerin ardından gerçekleşen ev baskınlarında gözaltına alınan 17 yaşındaki S.A’nın işkenceye maruz kaldığı öne sürüldü.
20 Ekim’de Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde yapılan gösterilerin ardından işyerini açmak için evden çıktığını belirten S.A (17), polislerin kendisine müdahale etmesi üzerine eve kaçtığını belirtti. Polislerin daha sonra evlerini bastığını anlatan S.A, evde bulunan dedesi Abdulmecit Bayram ve diğer aile fertlerinin tartaklandığını söyledi. Kendisinin de darp edilerek gözaltına alındığını anlatan S.A. “Polisler beni evden alıp ekip aracına götürene kadar dövdüler. Bir dişim kırıldı gözümün kenarı patladı ve ayağım şişti. Karakola götürülene kadar dayak yedim. Belimi bile doğrultamıyorum” dedi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde yapılan sorgulama sırasında da polislerin kötü muamelesine ve hakaretlerine maruz kaldığını söyleyen S.A, vücudunun birçok yerinde yaralar oluştuğunu ancak doktorların kendisine sağlam raporu verdiğini ileri sürdü. S.A’nın dedesi Abdulmecit Bayram, torunu ve oğlunun polisler tarafından coplarla, tekmelerle dövüldüğünü söyledi. Polislerin evi basarak oğlu Rojgeş Bayram’ı ve S.A’yı zorla almak istediğini dile getiren Abdulmecit Bayram, şunları kaydetti: “Evin içinde bize hakaret ediyorlardı. Ben araya girmeye çalışınca bu sefer bana da yumruk attılar. Bütün aile fertlerini dövdüler. Evin içinde suçsuz yere dayak yedik”. Oğlunun daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını söyleyen Bayram, torununa işkence yapılması nedeniyle hukuki yardım talebiyle İHD’ye başvurduklarını belirtti. (Diyarbakır/DİHA)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ARA SIRA

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa