30 Ekim 2008 04:00

‘Ne olur anne imza toplama’

Veliler okulla ilgili şikayette bulunuyor ama idareden çekinen çocuklar imzaların geri çekilmesini istiyor

Paylaş

İstanbul’un Sultangazi İlçesinde bulunan Şehit Teğmen Ali Yılmaz İlköğretim Okulu’nda yaşananlar eğitim sisteminin nasıl işlediğini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Okulda yaşanan temizlik sorunundan, çeşitli adlar altında toplanan paraların akıbetine ilişkin veliler imza toplayıp dilekçe vermişler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne. Fakat bu imzalardan dolayı okulda baskıya maruz kaldıklarını söyleyen çocuklar, ailelerine ‘Yalvarırım anne imza toplama’ diyecek noktaya gelmişler. Okulda yaşanan sorunlar ile ilgili ailelerinin ne imza atmasını ne de imza toplamasını istemeyen çocuklar, imza toplandıktan sonra okulda farklı muamelelere maruz kaldıklarını belirtiyorlar.
Veli Özlem Yıldız, çocukların hakaret ve şiddete maruz kaldıklarını belirterek, 2. sınıfa giden kızının yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kızım bir gün eve gelip öğretmeninin ‘Allah sizi kahretsin, Allah belanızı versin’ diyerek çocuklara baskı uygulamış. Bunu öğrendikten sonra çocuğumuzun sınıfının değiştirilmesini istedik. Müdür bey bu konuda bizi muhatap bile almayarak, ‘seni savcılığa veriyorum, başıma bir iş gelirse senden bilirim’ dedi. Ama ertesi gün aynı sınıfın velisi çocuğunu başka sınıfa almış” diyor. Okuldaki sorunlar ile ilgili topladıkları imzalar sonucunda çocuklarına baskı yapıldığını söyleyen Fatma Bulut, “Benim kızım her sabah ‘Ne olur anne yalvarırım imza toplama’ diye korkuyla yalvarıyor bana” diye konuşuyor.
‘İstediğiniz yere başvurun’
4 yıldır okuldaki sorunların çözülmediğini belirten veli Fatma Bulut, başvurdukları hiçbir yerden cevap alamadıklarını belirterek, “Okulda hiçbir kadrolu öğretmen artık kalmak istemiyor. Müdür ve öğretmenler arasında gruplaşmalar oluyor. Biz daha önce üç defa milli eğitim müdürlüklerine gitmemize rağmen okul müdürü bildiğini okumaya devam etti. Bir sorunla ilgili odasına gidince bize ‘istediğiniz yere başvurun’ diyerek odasından çıkartıyor” diyor. Fatma Bulut, H.A.’nın müdür yardımcısı olmadan önce aynı okulda öğretmenlik yaparken, aylarca nöbet tutmadığını, törenlere katılmadığı ve günlerce derslere girmediğini ve bu konuda okul müdürlüğü tarafından hiçbir girişimde bulunulmadığına dikkat çekti. 2006 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dahi başvurduklarını söyleyen Fatma Soysal yine bir sonuç alamadıklarını söylüyor.
Ayşe Nurcan ve Özlem Yılmaz isimli veliler ise geçen dönem Okul Aile Birliğinde yer aldıklarını fakat hiçbir toplantıya çağrılmadıklarını söyleyerek, “Okul aile birliğinde bizim yapmamız gereken görevleri okul müdürü başkasına veriyor. Aile birliği üzerinden okula giren paralar oluyor. Bunların sayımı ve harcamaların takibini bizimle yapması gereken müdür bu işi cami imamının eşine ve baldızına yaptırıyor” diye konuşuyorlar.
“Eğitiminden memnun olduğumuz birçok kadrolu öğretmenin okulda yaşananlardan dolayı atamalarını talep ediyor. Bir sınıfın yıl içinde üç dört tane öğretmeni değişiyor” diyen Ayşe Nurcan artık öğretmenlerinin değişmesini istemediklerini söylüyor.
Şimdi de topladıkları imzaları Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne götüren veliler yaşanan bu sorunların çözüme kavuşmasını istedi.
Öte yandan, velilerin iddialarına ilişkin görüşmek istediğimiz okul müdürü görüşmeyeceğini belirterek talebimizi reddetti.
(İstanbul/EVRENSEL)
Çağlar Mirik
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRLÜKLER

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa