İki gün çalışmaya 1619 YTL ceza

Kriz tartışmalarıyla birlikte patronlar ilk olarak İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken 40 milyar YTL’nin kendilerine verilmesini istedi.


Kriz tartışmalarıyla birlikte patronlar ilk olarak İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken 40 milyar YTL’nin kendilerine verilmesini istedi. Hükümet yetkilileri de bu kolaylığı sağlayacakları yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak fonu gerçek amacı için kullanmak ise bu kadar kolay değil. Bunun son örneği Şakir Taşcıoğlu’nun aldığı para cezası.
Şakir Taşcıoğlu’nun işsizlik sigortasından aylık alırken iki gün çalışmış olması ona pahalıya patladı. Taşcıoğlu’na 1619.81 YTL para cezası verildi. Taşcıoğlu, şimdi bu parayı nasıl ödeyeceğini düşünüyor.
Şakir Taşcıoğlu’nun işsizlikle tanışması 2005 yılına uzanıyor. Edip İplik Fabrikası’ndan işten atılan Taşcıoğlu, uzun bir süre işsiz kaldı. Taşçıoğlu o günleri şöyle anlattı: “2005 yılının 6. ayında Edip İplik, Lüleburgaz’a taşındı, taşınma nedeniyle bizim işimize son verdiler. Tam 600 işçi işten çıkarıldık. İş bulamadım. Bu süre içerisinde çok sıkıntılar yaşadım.”
İşsizlik sigortasından aldığı parayla kıt kanaat geçinen Taşcıoğlu, bir yandan da iş aramaya koyuldu. Ama kendi mesleğine uygun iş bulamadığını söyleyen Taşçıoğlu, şöyle devam etti: “Mesleğime uygun iş bulamayınca artık değişik sektörlere de baş vurmaya başladım. 4 ay gibi işsiz kaldıktan sonra Güngören Sanayi Sitesinde bir metal atölyesinde işbaşı yaptım.”
Gelir getirici iş!
Taşçıoğlu işe başlar başlamasına ama buradaki işi de uzun sürmez. Çünkü günlük çalışma süresi 12 saattir ve tekstil işlerine alışkın bedeni metal sektörünün ağırlığını kaldıramaz. Bunun üzerine iki gün çalıştıktan sonra işten ayrılır. İki günün sonunda işten çıkan ve sigortalı olup olmadığından dahi haberdar olamayan Taşcıoğlu’na, işsizlik sigortasından yararlandığı sürede, “Gelir getirici işte çalışma” gerekçesiyle 1319.49 YTL ve 300.32 YTL’lik yasal faizle birlikte toplam 1619.81 YTL borç çıkartılır.
Haksız bir uygulama
Taşcıoğlu, bu iki gün için sigorta bedeli olarak yatırılan 42 YTL’nin hayatını kararttığını söyledi. Fazla ödeme gerekçesiyle kendisinden talep edilen bu miktarın 8 ay içerisinde sadece iki gün sigortalı çalışmış olmaktan kaynaklı cezaya tabi tutulmasına anlam veremeyen Taşcıoğlu, yaşam koşullarının görmezden gelinerek, kağıt üzerinden ceza kesilmesinin haksız bir uygulama olduğunu belirtti.
İşsiz olduğu dönemlerde oldukça sıkıntılı günler geçirdiğini anlatan Taşcıoğlu, İstanbul’dan umudunu keserek Çerkezköy’de iş aramaya koyulduğunu söyledi. Burada Levis Fabrikası’nda işe girdiğini dile getiren Taşcıoğlu, bu dönemde borçlu olduğuna ilişkin, Türkiye İş Kurumu’ndan gelen 10 Ekim 2008 tarihli yazıyla neye uğradığını şaşırdığını söyledi. İşsizliğin başa bela olduğunu ifade eden Taşcıoğlu, tam da iş bulmuşken böyle bir borçla karşı karşıya kalmasının kendisi için felaket olduğunu ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Fon amacına uygun kullanılmıyor

Avukat Mustafa Üçdere gazetemize şu açıklamaları yaptı: “İşsizlik fonunda yapısal bir problem söz konusu. Fonun oluşumu ve kullanılışı arasında çok büyük bir fark var. İşsizlik fonunda biriken para hak sahiplerinin yararlanacağı bir şekilde kullanılmıyor. İşsizlerin bu fona ulaşabilmesi için çok zorlu koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Fonda biriken 40 Milyar YTL civarındaki paranın hak sahibine ulaşılabilmesi kolay bir şekilde verilmesi yerine başka amaçlar ve çevrelerin kullanımına sunulmak isteniyor. Patronlar bu fondan yararlanmak istiyor. Fondaki para hak sahiplerine adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Bunu bu şekilde yapmayarak vatandaş mağdur edilmektedir. Bu olayda bunun açık bir örneğidir. Verilen ücret çok az zaten. Bu ücretle bir insanın yaşamını sürdürebilmesi mümkün değildir. Hem işçiyi bu fondan yararlanmasını zorlaştıracaksın ve ulaştığı zamanda çok düşük bir ücret ödeyeceksin hem de bir işte çalıştığı zaman çok yüksek miktarlarda ceza keseceksin. Fondaki para amacına uygun şekilde kullanılmalı. Ulaşımı kolay ve vatandaşa insanca yaşayacak bir ücret ödenmelidir.

İşsizin yararlanamadığı fon

Türkiye’de 5 milyonun üzerinde işsiz bulunuyor. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ise yasanın kapsamının darlığı nedeniyle şu an sadece 138 bin 523 kişi yararlanıyor. İşsizlik sigortası fonunda şuana kadar 40 milyar YTL’ye yakın bir para birikti. İşsiz kalanların faydalanması için bir çok engelin bulunduğu fon ekonomik krizle birlikte bir kez daha patronların hedefinde. Kriz bahanesiyle işçilerden düşük ücrete ve esnek çalışmaya razı olmalarını isteyen patronlar, işsizlik fonunda biriken 30 milyar YTL’nin de kendileri için kullanılmasını istiyorlar. Bu talep, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile patron örgütlerinin yaptığı son toplantıda dile getirilmişti.
Sinan Ceviz
www.evrensel.net