12 Kasım 2008 05:00

En çok engelliler mağdur

1 Ekim’de yürürlüğe giren SSGSS ve 29 Eylül’de uygulamaya konan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile hastalardan istenen ‘katkı payları’, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 8.5 milyon engellinin tedavi olmasına engel oluyor

Paylaş

1 Ekim’de yürürlüğe giren SSGSS ve 29 Eylül’de uygulamaya konan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile hastalardan istenen ‘katkı payları’, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 8.5 milyon engellinin tedavi olmasına engel oluyor. SUT’un engellilere verdiği zararı rapor haline getiren dernekler, bu raporu TBMM ve AKP Hükümeti’ne gönderecek.
İstanbul Tabip Odası (İTO), Türkiye Sakatlar Derneği, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Altınokta Körler Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, dün İTO’da konu ile ilgili açıklama yaptı. Ortak basın metnini okuyan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, SSGSS ve SUT ile halka ek maliyet yükü getirildiğini vurguladı. SUT olarak anılan tebliğin sağlık hizmetlerinden yararlanacak herkesi, özel olarak da engellileri ağır biçimde etkilediğini kaydeden Boyraz, katılım payı alınmasının ve bedellerin artırılmasının engelliler için taşınması zor, hatta olanaksız bir yük yarattığını vurguladı. Birçok hastalığın tedavisi için gerekli olan fizik tedavi sürelerine ve miktarına da sınırlamalar getirildiğini aktaran Boyraz, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri konusundaki kuralların değiştirilmesi ile bu hizmetten yararlanma yollarının kapatıldığını belirtti.
Engellilerin, hastaların ilaçtan tıbbi malzemeye kadar birçok ürünü dışarıdan almak zorunda kaldığını söyleyen Boyraz, “Sağlığı bir hak olarak görüyor ve konumlarımız itibariyle bu hakkımızı savunmanın bizlerin görevi olarak görüyoruz” dedi. Haklarını meşru yollardan arayacaklarını aktaran Boyraz, batık bankalar için bütçe ayıran siyasilerin, engelliler için gerekli olan cihaz parasını karşılayamadıkları takdirde siyaseti bırakmaları gerektiğini vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Gücümüz birliğimiz ve kararlılığımızdır

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa