AKP yerel seçimlerde ikili oynayacak

Yerel seçimlere hazırlık yapan AKP, başta Diyarbakır olmak üzere bölgede belediyeleri almak için nasıl bir strateji izleyeceğini belirledi


Yerel seçimlere hazırlık yapan AKP, başta Diyarbakır olmak üzere bölgede belediyeleri almak için nasıl bir strateji izleyeceğini belirledi. AKP’nin Diyarbakır stratejisi de 4 ana başlıktan oluşurken, kamuoyuna açıklanmayan strateji belgesindeki politikalar ‘tüccar’ zihniyetini andırıyor. Buna göre, AKP, yerel seçimlerde hem ordudan hem de Kürtlerden oy alabilmek farklı politikalar izleyecek.
AKP, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı için “dindar-muhafazakar, Kürt sorununa hakim ve temsil gücüne sahip” olan birini arıyor.
Kürt sorunu dinlendirilecek
AKP, Diyarbakır’daki faaliyetlerinde en çok Kürt sorununu dillendirecek. AKP, Kürt sorunun çözümünde bölge halkının kendilerine ‘hakem’ rolü yüklediği iddia edilen stratejide, AKP’li yöneticilerin Kürt sorunu ve benzeri konularda DTP’lilerle her hangi bir tartışmaya girmemeleri öneriliyor. Faaliyetler sırasındaki söylemlerin nasıl olacağı şöyle açıklanıyor: “AKP’nin Kürt sorununu ‘tabii Kürtlük’ temelinde sahiplenen bir dil kullanması. Bu dil DTP’nin bölge halkının değerlerine karşı duyarsızlığı merkeze alınarak kurgulanabilir. Böylesi bir siyasal dil kurgusu içerisinde AKP’nin Kürtlere karşı samimi tutumunu destekleyecek söylem üstünlüğün inşa edilmesi. Milletvekillerini iletişim konusunda yönlendirmek, gerekirse geri planda durmalarını istemek. AKP’nin DTP’lilerle veya Kürt sorunuyla alakalı meselelerle muhatap olmadan önce parti içinde siyasi iletişime yönelik hazırlık yapılmasını sağlamak. Belirlenen siyasi söylem ve stratejinin dışına fazlaca çıkmamaya gayret göstermek. AKP’nin ‘kimsesizlerin kimsesi’ olduğu algısını güçlendirecek siyasi iletişim dilini ‘Kürt sorununa’ uyarlamaya gayret göstermek. Kuzey Irakla kurulan ilişkilerin halka anlatılması.”
Dini bayramlar üzerinden propaganda
AKP’nin Ankara’da DTP’ye ısrarla söylediği “PKK ile aranıza mesafe koyun”, “PKK’ye terörist deyin” yaklaşımından Diyarbakır’da vazgeçiyor. AKP, yöneticilerin bu yaklaşımdan uzak kalması için de uyarıyor. AKP, DTP’nin kadın-erkek eşitliğine de karşı çıkıyor. AKP, DTP’nin “laik kadın söylemine, sosyalist kadın söylemine, irtica ve gericilik söylemine, muhafazakarlaşmayı hedef alan konuşmalarına, Kemalizm söylemlerini” propaganda sırasında kullanacak. DTP’nin öne çıkan isimlerinin “Kürtlüğünü” sorgulayacak olan AKP, muhtemelen ne kadar “Kürtçü” bir parti olduğunu halka anlatacak. DTP’lilerin İslam ve gelenek karşıtı sert açıklamaları olduğu iddia edilen stratejide, bu açıklamaların üzerinde de propaganda yapılması isteniyor. AKP stratejisinde, Kurban ve Ramazan Bayramlarına karşı DTP’lilere yönelik iddia edilen eleştirilere de yer veriyor.
Kadın özgürlüğüne karşı çıkan AKP, DTP’nin kadın açıklamalarının birçok Avrupa ülkesinde bile kabul edilmeyecek kadar ideolojik olduğunu ileri sürüyor. Stratejide, şu açıklamalara yer veriliyor: “DTP’nin CHP’den bile daha radikal din karşıtı bir söylemi bulunmaktadır. Aysel Tuğluk’un Meclis konuşmaları bile tek başına yeterince malzeme sunmaktadır. DTP’li isimlerce ‘gericilik, ılımlı İslam tehdidi, mahalle baskısı, türban baskısı, dincilik, muhafazakarlaşma tehdidi vs.’ oldukça rahat bir biçimde kullanılmaktadır.”
TSK’dan destek
Alevilerin hak taleplerini reddeden AKP, DTP’nin içinde bulunan isimler üzerinden antipropaganda yapacak. DTP’lilerin öne çıkan bazı Alevi milletvekillerinin Kürtçe bile konuşmadıklarını dillendirecek olan AKP, DTP’deki Aleviler için şunu söylüyor: “Alevi Kürtlerin genel Kürt nüfusuna oranı yüzde 5 bile değilken, DTP yönetiminin yarısının Alevi olması sorgulanmalıdır.” Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni almak için her türlü yöntemi deneyecek olan AK’’nin en büyük destekçisi bölgedeki şiddet dozajının artırılmasında ortaklaştığı Türk Silahlı Kuvvetleri. İnsan hakları ve demokrasi konusunda sınıfta kalan AKP bunun dışa yansımaması için ise yoğun bir çaba harcayacak. Bölgede alınan sıkı güvenlik önlemlerinin halka az yansıtılması stratejide yer alıyor. (DiyarbakırDİHA)
Hikmet Erden Reşat Ayaz
www.evrensel.net