28 Kasım 2008 00:00

Graniser’de üretime 1 ay ara

Akhisar’da bulunan Graniser Seramik Fabrikası da 5 Aralık-5 Ocak tarihlerinde üretimi durdurma kararı aldı. İşçiler duruma tepki gösterirken fabrikada örgütlü olan Çimse-İş yöneticileri ise duruma sessiz kalıyor

Paylaş

Akhisar’da bulunan Graniser Seramik Fabrikası da 5 Aralık-5 Ocak tarihlerinde üretimi durdurma kararı aldı. İşçiler duruma tepki gösterirken fabrikada örgütlü olan Çimse-İş yöneticileri ise duruma sessiz kalıyor. Fabrikanın Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Balcı, her yıl bütün bölümlerde dönüşümlü olarak bakım işlemlerini gerçekleştirdiklerini bu yıl ise krizin etkisiyle bakım işlemini üretimi tamamen durdurarak gerçekleştireceklerini söyledi. İlk etapta işçilerin yıllık izinlerini kullanacaklarını, geri kalan sürede de ücretsiz izine çıkarılacağını belirten Balcı, krizden dolayı bütün seramik fabrikalarında aynı uygulamaya gidildiğini ileri sürdü.
Gelişmeler üzerine önceki gün fabrikanın yemekhanesinde Çimse-İş Şube Başkanı Kazım Belek ve Fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Hüseyin Karaduman’ın da katıldığı bir toplantı yaptılar. Toplantının ardından görüştüğümüz işçiler yaşadıklarına tepki gösterdiler.
Fabrikadaki 800 işçinin mağdur olduğunu söyleyen Mustafa Seçen, “Hepimiz borç içindeyiz, Çok zor durumda kaldık. Hepimizi ücretsiz izine çıkarıyorlar. Sendikanın buna bir çözüm bulması lazım” dedi.
Sendikanın işçilerin önüne geçip, işçileri mücadeleye hazırlaması gerektiğini söyleyen Seçen, “Sendika başkanı bizi Kaymakamlığa yönlendiriyor. Oralardan yardım talep etmemizi söylüyor” dedi. Hükümetin yaşananlara çözüm bulmasını isteyen Dursun Ali Yılmaz ise, “Başbakan biraz da işçileri düşünmeli. İşçilerin suçu günahı ne? ” diye sordu.
Ücretsiz izin uygulamasının yasal olmadığını söyleyen Hakan Karatepe, “Bana ‘ücretsiz izine çıkmayı kabul ediyorum’ yazan birçok evrak imzalatmak istediler. Bu bile ücretsiz izin uygulamasının yasal olmadığını gösteriyor” dedi. Krizi işçilerin çıkarmadığını söyleyen Karatepe, “Elimiz ayağımız bağlandı. Sendikamızla beraber mücadele edersek patronu bu kararından vazgeçirebiliriz ama sendikanın hiç umurunda değil” diye sendikaya tepki gösterdi.
Mücadele edilirse krizden en az zararla çıkacaklarını söyleyen Hakan Süzen de, sendikanın patronun değil işçinin hakkını savunması gerektiğini belirtti. (Akhisar/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Maden işçisi sorunları çözecek yönetim istiyor

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa