01 Aralık 2008 05:00

Çamurda onlar servisi taşıyor

Şanlıurfa’nın Bağlarbaşı Mahallesi’ne bağlı Açıksu mevkiine yapılan GAP Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan öğrenciler, yağmurlu günlerde her gün çamura saplanan servis aracını itmek zorunda kalıyor.

Paylaş

Şanlıurfa’nın Bağlarbaşı Mahallesi’ne bağlı Açıksu mevkiine yapılan GAP Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan öğrenciler, yağmurlu günlerde her gün çamura saplanan servis aracını itmek zorunda kalıyor. Öğrenciler, yaklaşık 3 kilometrelik çamurlu yolda araçları saplandıkları yerden ayaklarına poşet geçirip iterek kurtarıyor. Tekerden sıçrayan çamurlarla öğrenciler adeta ‘çamur banyosu’ yapıyor.
Şanlıurfa Belediyesi, şehir merkezine 12 km mesafede bulunan yolun asfaltlanmasını ancak 2009 yılında programa alacak. Henüz 4 aylık bir geçmişi olan okul yolu asfalt yapılmayınca yağmurla birlikte servis araçları çamura saplanıyor. “Bilseydik bu okula kaydımızı yaptırmazdık” diyen öğrenciler, bir an önce yollarının asfaltlanmasını bekliyor.
Çile yolu
Öğrencilerden Fethi Topdağ (16), “Yetkililer gelsin bu halimizi görsünler. Okul yolu mu çile yolu mu? Bu çağda böyle bir manzarayı yaşıyoruz. Okula sabah gelmeden evden naylon poşet alıp araçları çamurlu yoldan kurtarmak için ayakkabılarımızın üzerine geçiriyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.
Okulun servis hizmetini yerine getiren Mehmet Avşaroğlu, uzak ve yolu bozuk olduğu için servis ihalesi yapıldığı zaman kimsenin almak istemediğini söyledi. Avşaroğlu, “Henüz mevsimin ilk yağışında böyle bir rezalet yaşıyoruz” dedi.
4 aydır çalışma yapılmadı
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okul yolunun mücavir alan içerisinde olduğunu, yolun Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan 160 öğrenci mevcutlu okula giden yol, binayı yapan müteahhit tarafından kamyonların inşaat malzemelerini taşıması amacıyla yapıldı. Okul açıldıktan sonra geçen 4 aylık sürede ise herhangi bir çalışma yapılmadı. Okulun açıldığı günlerde yolun olmayışını gören velilerden 10 tanesinin, çocuklarının kaydını başka bir okula aldırdığı öğrenildi.
Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, “bu okulu, ancak 2009 yılı çalışma programına almamız mümkün olacak” dedi. (Şanlıurfa/CİHAN)
ÖNCEKİ HABER

F tipinde ayakkabı ‘zoru’

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa