Mumbai saldırıları istifa getirdi

Hindistan’da Mumbai kentinin bağlı olduğu Maharaştra eyaletinin en üst düzey iki yetkilisi istifalarını sundu


Hindistan’ın Mumbai kentinde 170’i aşkın kişinin ölümüne yol açan saldırılar, istifalara neden oluyor.
Merkezi hükümetten gelen istifaların yanı sıra Mumbai kentinin (eski Bombay) bağlı olduğu Maharaştra eyaletinin en üst düzey iki yetkilisi de istifalarını sundular.
Eyaletin yönetiminin Lideri Vilarao Deşmuh ve Yardımcısı RR Patil, görevlerinden ayrıldıklarını açıkladılar.
Yönetici Yardımcısı RR Patil, saldırıların büyüklüğünü ve önemini küçümser bir dil kullanarak konuştuğu gerekçesiyle suçlanıyordu.
Hindistan basınında yer alan iddialarda, saldırganlar eyleme geçmeden önce ele geçen istihbaratın göz ardı edildiği ileri sürülüyor. Kamuoyunun öfkeli tepkisi karşısında Hindistan İçişleri Shivraj Patil istifa etti.
Ulusal Güvenlik Danışmanı MK Narayanan da istifasını sunmaya hazır olduğunu dile getirdi.
BBC’nin Mumbai’de bulunan muhabirine göre, denizden gelen saldırganları taşıdığı düşünülen terkedilmiş bir gemide toplam 15 kişiye ait giysi bulundu.
BBC muhabiri, bu bilginin bazı eylemcilerin halen firarda olduğu ihtimalini gündeme getirdiğini bildirdi.
‘Saldırganlar Pakistan’lı’
Hindistan’ı şoka uğratan saldırılar karşısında Başbakan Manmohan Singh, ABD’dekine benzer federal düzeyde bir terörle mücadele birimi kurmayı planladıklarını açıkladı.
Hindistan İçişleri Bakan vekili Shakeel Ahmed ise BBC’ye yaptığı açıklamada, Mumbai’deki saldırıları gerçekleştiren tüm militanların Pakistan vatandaşı olduğunun kesinleştiğini söyledi.
Ahmed, bu kişilerin Pakistan’da eğitim aldıklarını da belirtti.
İddialara göre saldırganlar, Pakistan’ın liman kenti Karaçi’den yola çıkarak Mumbai’ye vardılar.
Aralarında Hindistan’ın en lüks otellerinden ikisinin de bulunduğu yedi ayrı noktaya aynı anda saldırı düzenleyen militanların Pakistan’la bağlantılı olduğu yolundaki iddialar iki ülke ilişkilerini gerginleştirdi.
Ancak Pakistan, saldırılarda rolü olmadığını söylüyor. Pakistan hükümeti, saldırıları araştırmak için Hindistan’a koşulsuz yardım teklifinde bulundu. Hindistan televizyonuna bir açıklama yapan Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari saldırıların Pakistan bağlantısına dair delillerin ortaya çıkması durumunda gerekeni yapacaklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Rice yarın Hindistan’da
Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Mumbai saldırılarının ardından Hindistan’a gidiyor. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, dışişleri bakanının bu ziyaretinin Amerika’nın Hint halkıyla bu konudaki dayanışmasının yeni bir işareti olduğunu savundu.
Rice Londra’daki NATO toplantısının ardından yarın Hindistan’a gidecek. Ayrıca Amerika soruşturmaya yardımcı olmak üzere bir ekip gönderdi. Ekibin hangi birimlerden ya da kaç kişiden oluştuğu açıklanmadı.
Başkan Bush 170’i aşkın kişinin ölümüne yol açan saldırıların sorumlularını bulma konusunda Hindistan’a her türlü desteğin verileceğini söyledi.
Başkan Bush Hindistan’daki Amerikalı diplomatlarla video konferans aracılığıyla irtibat kurduklarını ve gelişmelerden Seçilmiş Başkan Barack Obama’yı da haberdar ettiklerini belirtti. Obama Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile telefon görüşmesi yapmıştı.
Amerika Dışişleri Bakanlığı Amerikan vatandaşlarını Hindistan’a gitmemeleri konusunda uyardı. Bakanlık ülkedeki Amerikalılardan da mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamalarını ve kalabalık yerlerden uzak durmalarını istedi.
www.evrensel.net