Fotoğraf: AA

Patronuna ödül işçisine hapis cezası

Bakan Tüzmen’in ödüllendirdiği Tekerekoğlu’nda işçiler parasızlıktan boşanmanın ve hapse girmenin eşiğinde


Tekerekoğlu Tekstil patronuna ödül veren hükümet, söz konusu işçi olunca aynı duyarlılığı göstermiyor. Toplam 7 trilyon alacağı bulunan Tekerekoğlu Tekstil işçileri, bugün icralarla boğuşuyor, esnafın önünden geçmemek için yolunu değiştiriyor.
Parasızlık nedeniyle eşinden ayrılanların ve doktora götürecek parası olmadığı için çocuğunun ölümünü izleyenlerin olduğu Tekerekoğlu işçilerinden bazıları da borçları yüzünden hapis cezasıyla yargılanıyor. Bütün bu yaşananlara rağmen hükümet ödül verdiği patronun yaptıklarını görmezden geliyor. Patronun kriz fırsatçılığı yaptığını söyleyen işçiler, buna göz yuman hükümete ise ateş püskürüyor.
Alacaklarının tanzimi için açtıkları tazminat davalarını bir bir kazanan Tekerekoğlu işçileri, fabrikanın Finans Bank tarafından satın alınması nedeniyle alacaklarını tahsil edemiyor. Bu satışın danışıklı bir aldatmaca olduğunu iddia eden işçiler, sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyor. Tekerekoğlu patronundan sürekli ödeme sözü alan işçiler, sorunlarının çözümü için görüştükleri Gaziantep Valisi’nin de bir şey yapmadığını belirtiyor.
Yuvası dağıldı
Tekerekoğlu işçilerinden Celal Mert, yaşadıkları sıkıntı nedeniyle yuvası dağılmış. Evdeki elektrik ve su borç nedeniyle kesilip ekmek bulamaz duruma gelince de eşi ve çocuklarından ayrı yaşmak zorunda kalmış. Mert, yaşadıkları sıkıntı nedeniyle intiharı bile düşünmüş. “Benim hakkım verilsin. Fabrika batmış, durumları kötüymüş benim umurumda değil. Bu fabrikayı dünyanın en büyük fabrikalarından biri yaptık. Trilyonlarca para kazandırdık. Şimdi de anlımızın terinin hakkını istiyoruz” diye konuşan Mert, davalarının peşini bırakmamakta kararlı olduklarını söylüyor.
Hapis cezasıyla
yargılanıyor
Ali Meşe ise 8 yıldır fabrikanın deposunda hamallık yapmış. Fazla çalışma ücreti ödenmeden günde 16 saat çalıştıklarını anlatan Meşe, bunların hepsini mahkemede ispatladığını ve açtığı tazminat davasını kazandığını belirtiyor. İçerde kalan parasını alamadıkları için 4 bin YTL’ye yakın su borcu bulunan Meşe, defalarca kesilen suyunu kendisi açtığı için 8 ay hapis cezasıyla yargılanıyor.
Bunu yapmaya mecbur olduğunu dile getiren Meşe, zaten kötü olan evin durumunu daha berbat bir duruma sokamamak için kesik suyu açmak zorunda olduğunu ifade ediyor. “Hükümet beni değil bizleri bu duruma sokan patronu yargılamalı. Patrona ödül veriliyor, bize ceza” diyerek tepkisini dile getiren Meşe, sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmasını istiyor.
Yaşadıkları sıkıntı nedeniyle 2 çocuğunu okuldan almak zorunda kaldığını dile getiren Meşe, diğer iki çocuğunun ise kazak atölyesinde öğlene kadar çalıştıktan sonra okula gittiklerini aktarıyor. Şu an evi bu iki çocuğunun geçindirdiğini ifade eden Meşe, durumlarının giderek kötüleştiğini söylüyor.
Tekerekoğlu işçisi Ali Meşe şöyle devam ediyor: “Yaşadığımız sorunlar çeşitli kanallarda ve gazetelerde yer aldı. Şimdi pek çok yerden yardım telefonları geliyor. Bizler yardıma muhtaç insanlar değiliz. Bizler hakkımızın peşindeyiz. Sadece hakkımız olanı, alın terimizin hakkını istiyoruz.” (Gaziantep/EVRENSEL)

İşçilerin sırtından büyüdü
1975’te iki nakış makinesi ve 30 işçi ile üretime başlayan Tekerekoğlu firması bugün ‘Elegant’ markasıyla dünyanın 54 ülkesine ev tekstili ürünleri ihraç eder duruma geldi. Kendi alanında dünyadaki üç büyük firma olan Tekerekoğlu, bu büyümesini devlet desteği ve ucuz işçiliğe borçlu. Fazla mesai ücreti ödenmeden, asgari ücretle çalıştırılan işçiler fabrikanın milyarlarca kâr etmesini sağladı. Gerçekleştirdiği 18 milyon 598 bin 167 dolarlık ihracat nedeniyle Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından ödüllendirilen patronun iki gün sonra iflasını açıklamasının ardından 1800 fabrika işçisi kaderine terk edilmiş durumda.
Erkan Araz
www.evrensel.net