11 Aralık 2008 05:00

CHP’li başkandan bayram hediyesi

Bayram öncesi işten atılan 3 işçi emekten, demokrasiden yana olduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ü söylemlerinin arkasında durmaya, sendika haklarına saygı göstermeye çağırıyor.

Paylaş

CHP’li Kadıköy Belediyesi bünyesindeki polikliniklerdeki sağlık çalışanları Dev Sağlık-İş’te örgütlenince işten atıldı. Bayram öncesi işten atılan 3 işçi emekten, demokrasiden yana olduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ü söylemlerinin arkasında durmaya, sendika haklarına saygı göstermeye çağırıyor.
Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren polikliniklerde çalışanlar, ücretlerinin ve fazla mesai ücretlerinin düşürülmesine, izin haklarının ellerinden alınmasına karşı ağustos ayında Dev Sağlık-İş’te örgütlenmeye karar verdiler. Aylar süren çalışmanın ardından yüzde 95’i sendikalı oldu. Bunun üzerine Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet 4 Aralık’ta Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile görüşerek çalışanların kendi sendikalarında örgütlendiğini aktardılar. Görüşmede, çalışanların bu tercihine saygı duyulması ve sendikal faaliyetin engellenmemesi istendi. Öztürk, görüşme sırasında sendikacılara, çalışanların sendikalı olabileceğini ve buna saygı göstereceklerini ifade etti.
Bir gün sonra
işten atmalar yaşandı
Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. 5 Aralık günü işe giden sağlık çalışanlarını kötü bir sürpriz bekliyordu. Örgütlenme çalışmalarının en önünde olan işçilerden Songül Kalkan, Doğan Güzel ve Asiye Yetkiner görülen lüzum üzerine işlerine son verildiğini öğrendiler. Selami Öztürk ile yapılan görüşmenin hemen ardından gerçekleşen olaya, atmalara tepki gösteren sağlık çalışanları, Öztürk’ü görüşmede söylediklerini yerine getirmeye çağırdılar.
CHP’li yöneticiler
işçilerle görüşmedi
İşten atılan Songül Kalkan, yaşadıkları sorunlar üzerine ilk önce yöneticilerle konuşup sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ancak sonuç alamayınca sendikalı olmaya karar verdiklerini anlattı. Daha önce yaptıkları toplantılardan haberdar olan belediye başkan yardımcısının talimatıyla poliklinikte çalışan bir doktorun işten atıldığını da anlatan Kalkan, tüm çabalarına rağmen doktor arkadaşlarının işe alınmadığını ifade etti. Bunun üzerine CHP İstanbul İl Başkanı ile görüşmek istediklerini, Selami Öztürk ile görüşmek istediklerini ancak ikisinden de cevap alamadıklarını söyleyen Kalkan, sadece CHP Kadıköy İlçe Başkanı ile görüşebildiklerini anlattı. Bu olaya rağmen örgütlenmeye devam ettiklerini belirten Kalkan, kendi birimlerinde çalışanların yüzde 95’inin sendikalı olduğunu söyledi. Sendikanın Öztürk ile yapılan görüşmeden bir gün sonra işten atılmasının Öztürk’ün samimiyetinin göstergesi olduğunu dile getiren Kalkan, ne gerekçeyle işten atıldığını öğrenmek istediğini ama kendisine bir açıklama yapılmadığını ifade etti.
Gerekçe sunamıyorlar
5 Aralık günü çalışırken yöneticilerin kendisini ve Asiye Yetkiner isimli arkadaşını çağırdıklarını anlatan Doğan Güzel, burada görüştükleri yöneticinin ‘Sizi 2009’da aramızda görmek istemiyoruz’ dediğini anlattı. Yöneticilere haksız nedenlerle ve yasadışı bir şekilde işten atıldıklarını anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Güzel, “Bize, ‘biz sadece yöneticiyiz yukardan gelen emirleri uygularız’ dediler. Bu bile sendikalı olduğumuz için işten atıldığımızı gösteriyor” diye konuştu. Yöneticilerin sürekli emekten, sosyal belediyecilikten bahsettiğini ifade eden Güzel, “Bu yaptıklarıyla bizleri nasıl kandırdıklarını anlamış olduk. Bizim tüm beklentilerimizi boşa çıkardılar” diye konuştu.
Daha iyi koşullarda çalışabilmek için sendikalı olduklarını ve buna saygı gösterilmesini istediklerini belirten Doğan Güzel, 15 Aralık’ta belediye önünde eylem yapacaklarını ve tüm emek dostlarını kendilerine destek vermeye çağırdıklarını ifade etti.
(İstanbul/EVRENSEL)
Ercan Karakaya
ÖNCEKİ HABER

Kalem tutmaları gerekiyor ama...

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa