13 Aralık 2008 05:00

Esnaf veresiyeyi kesti

Ben Kayseri Pınarbaşı kazasında ikamet etmekteyim. Gazetemiz Evrensel’i severek zevkle okuyorum. Ben bir maden işçisiyim, Dedeman madencilikte taşeron vasıtasıyla çalışmaktayım.

Paylaş

Ben Kayseri Pınarbaşı kazasında ikamet etmekteyim. Gazetemiz Evrensel’i severek zevkle okuyorum. Ben bir maden işçisiyim, Dedeman madencilikte taşeron vasıtasıyla çalışmaktayım.
17 Aralık 2008’de işten çıkarıldım. Yerin yüzlerce metre altında çalışıyoruz. Derecesi çok iyi olan krom madenini çıkarıyoruz. Ücret ve diğer sıkıntılarımız devam ederken bir de 3 aylık çalışma ücretimizi de alamadık. Benim dile getirtmek istediğim zor koşullar altında çalışmamızdır. Çünkü benim gibi 200’ün üzerinde işçi kardeşimde aynı koşullarda çalışmaktadır. Bizlerin hiçbir sağlık güvencesi yoktur. İlkel koşullarda çalışmaktayız.
Ayrıca, götürü çalıştığımız halde asgari ücretten gösterilerek sigorta primimizi yatırmaktalar. Haftalık, aylık ve senelik izinden mahrum bırakılıyoruz. Bizler de örgütlenip de sendikayı getiremedik. Bu kurban bayramını da sefalet içinde geçirdik. Çünkü 3 aydır para alamıyoruz; esnaf veresiyeyi kesti evimize ekmek dahi götüremez haldeyiz. Bu bir tek benim şahsi sorunum değil. Diğer arkadaşlarım da aynı şeyleri yaşıyorlar. Ayrıca çoğu arkadaşım Maraş’tan, Adana’dan geliyorlar yani gurbetçiler.
10 bin nüfuslu Pınarbaşı kazasının da sorunu olan bu konuda mülki amirlerinin de bildiği bir konu fakat hepsi duyarsızlar. Bu mektubumu yayınlarsanız bir emekçi olarak minnettar kalırız. Mücadelemiz de devam edecek, desteklerinizi bekliyoruz.
Madenden atılan bir işçi
(Pınarbaşı/KAYSERİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Al gülüm, ver gülüm

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa