14 Aralık 2008 00:00

2009 yılı kara yıl olacak!

Ekonomik gidişat giderek kötüleşiyor. Şimdiye kadar iyimser tahminlerde bulunmayı yeğleyen ekonomi enstitüleri, 2009 yılı için kapkara bir tablo çiziyorlar.

Paylaş

Ekonomik gidişat giderek kötüleşiyor. Şimdiye kadar iyimser tahminlerde bulunmayı yeğleyen ekonomi enstitüleri, 2009 yılı için kapkara bir tablo çiziyorlar. Ekonominin bütün işkollarında tahminler aşağı çekiliyor ve ağırlıklı olarak ihracata dayalı olan üretimin duracağı söyleniyor. İşsizliğin 600 bin civarında artmasını bekleyen iktisatçılar, hükümetin sermayeye daha fazla destek çıkmasını talep ediyorlar.
Almanya’nın önde gelen ekonomi enstitüleri, ülkenin ekonomik geleceğiyle ilgili tahminlerini hızla aşağı çekmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank’ın “2009 yılında ülke ekonomisi yüzde 4 dolayında küçülebilir” açıklamasının ardından, şimdi de Essen’deki RWI Enstitüsü karamsar bir tahmin yayınladı.
Büyümeden küçülmeye...
Eylül ayında henüz Almanya’nın gelecek yılda en azından yüzde 0.7 büyüyeceğini ileri süren RWI, şimdi ekonominin yüzde 2 küçülmesini bekliyor. Finans krizinin dünya ekonomisini tahmin edilenden çok daha ağır etkilediğini söyleyen RWI yetkilileri, “Yeni veriler incelendiğinde Almanya’nın kuruluşundan bu yana en ağır ekonomik krize doğru ilerlemekte olduğu görülmekte” görüşünü savundular.
RWI uzmanları, benzeri bir durumun şimdiye kadar 1970’li ve 1980’li yıllarda yaşandığına dikkat çektiler. Almanya’nın iş piyasasının bugüne kadar yaşananlara rağmen çok sağlam bir duruş sergilediğini ileri süren uzmanlar, “Ama bu tablo yeni yılda değişecek ve 2009’un sonuna kadar işsizlik 600 bin dolayında artacak” dediler.
Berlin’deki DIW Enstitüsü ise yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 0.3 dolayında bir küçülme yaşanacağını açıkladı. Eylül ayında yılın dördüncü çeyreğinde en azından yüzde 0.2’lik bir büyümeden hareket eden DIW uzmanları, yeni yıla ilişkin bir tahminde henüz bulunmadılar.
‘Çelik kazanları donmasın diye...’
“Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers’in 15 Eylül’de yaptığı iflas başvurusu bütün dünyada bir çöküşün başlamasına neden oldu” denilen açıklamada, “Gelinen yerde mali kriz, ekonominin en sağlam ve etkilenmesi düşünülmeyen alanlarına da yansıdı” dediler. “Çelik fabrikalarında üretim durdu denilebilecek düzeyde” denilen açıklamada, “Çelik fabrikalarında sadece çelik kazanların donmamasını sağlayacak düzeyde üretim yapılıyor” denildi.
“Ufukta bir ışık görmüyoruz” denilen açıklamada, şimdiye kadar alınan önlem kararlarının da bir işe yaradığına dair belirtilerin mevcut olmadığı söylendi. Hükümetin uzun vadeli birkaç program yerine kısa vadede etki sağlayacak birçok program hazırlaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Hükümet hemen şimdi gelir vergisinde yapacağı değişikliklerle vatandaşı 25 milyar vergi yükünden kurtarmalı. Eğer böyle bir önlem 1 Ocak günü yürürlüğe girerse, yılın ortasına doğru etkisi görülebilir” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Konjonktür tahminleri

RWI: Ekonomi enstitüleri arasında 2009 yılına ilişkin en karamsar tahmini Essen’deki RWI Enstitüsü yaptı. RWI, ekonominin yüzde 2 gerilemesini ve işsizler ordusuna 600 bin işsizin eklenmesini bekliyor.
Bundesbank: Federal Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) önümüzdeki yıl ekonominin yüzde 0.8 gerilemesini bekliyordu. Banka yetkilileri son yaptıkları açıklamada ise “Sonbahar aylarında yaşanan çarpıcı gelişmeler tahminlerimizin kısa süre içinde revize edilmesinin gündeme gelebileceğini gösterdi. 2009 yılında daha sert bir konjonktürel düşüş ile karşı karşıya kalabiliriz” görüşünü savundular.
Deutsche Bank: Almanya’nın en büyük özel bankası olan Deutsche Bank, 2009 yılında ekonomik küçülmenin yüzde 4’e ulaşabileceğini açıkladı. Bankanın şef iktisatçısı Norbert Walter, “Bu olasılık yüzde 30 dolayında” dedi. Bankanın bu tahmininin gerçekleşmesi durumunda Almanya’daki işsizler ordusuna 3 ile 4 milyon arası yeni işsiz eklenebilir.
IMF: Uluslararası Para Fonu (IMF) kasım ayında yaptığı açıklamada, 2009 yılı için OECD gibi yüzde 0.9 küçülme beklediğini bildirdi.
Wirtschaftsweisen: Hükümete danışmanlık yapan “Bilgeler Kurulu” (Wirtschaftsweisen), 2009 yılında ülkenin durgunluğa girmesini bekliyor. Ancak durgunluğun kısa süre içinde küçülmeye dönüşebileceğini açıklayan “Bilgeler”, hükümete, vergi indirimi ve tüketimi teşvik edici programlar hazırlamasını önerdiler. “Bilgeler”, hükümetin bunun için devlet borçlanmasını artırabileceğini de açıkladılar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Krize karşı halk ve esnaf dayanışması

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa