14 Aralık 2008 00:00

Öğretmenlere MEB engeli

Öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerinin kullanımına Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bandrol engellemesi geldi.

Paylaş

Öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerinin kullanımına Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bandrol engellemesi geldi. Sadece 2009 yılı için 60 YTL bandrol ücreti ödemek zorunda olan öğretmenler bandrol almamaları halinde ise “normal” ücretlendirmeye tabi olacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, 26 Kasım 2008 tarihli genelge ile öğretmenlere “üyelik” şartları getirdi. Daire Başkanı Fahrettin Kavşut imzası ile gönderilen genelgede, öğretmenevleri ve öğretmen lokallerine üye olmak isteyen ve üyelik şartlarını taşıyanlar için ülke genelinde bütün öğretmenevi ile öğretmen lokallerinde 2009 yılı üye bandrol ücretinin 60 TL olacağı bildirildi. Söz konusu ücret istenirse 12 aya bölünerek ödenecek. Öğretmenevi ve akşam sanat okullarına gelen üyelerden kartları istendiğinde, 2009 yılı bandrolü bulunmayanlardan 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren ise “kamu” ücreti alınacağı vurgulanan genelgede, “Öğretmenevi ve akşam sanat okulu, öğretmen lokaline devam eden üyelerin üye kartlarındaki bandroller, kurum yetkilileri tarafından mutlaka kontrol edilecektir” denildi.
Yargıya taşınacak
Diğer birçok kamu kurumu mensupları kendi kurum haklarından bandrolsüz faydalanırken, söz konusu genelge ile öğretmenlerin paraları ile inşa edilen öğretmenevlerinin kullanılması adeta öğretmenler için zorlaştırıldı.
Konuyu gündeme taşıyan eğitim sendikaları, söz konusu genelgenin geri çekilmesi için bakanlığa başvururken, genelgenin geri çekilmemesi halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirdiler. (HABER MERKEZİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

El bombalarında Ergenekon şüphesi

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa