18 Aralık 2008 00:00

283 bin kişiye daha KEY ödemesi

Kurum hataları veya TC kimlik numarası bulunmaması nedeniyle temmuzda başlayan ödeme sürecinde Konut Edindirme Yardımı paralarını alamayan yaklaşık 283 bin kişiye daha paralarını alma imkanı sağlanıyor.

Paylaş

Kurum hataları veya TC kimlik numarası bulunmaması nedeniyle temmuzda başlayan ödeme sürecinde Konut Edindirme Yardımı paralarını alamayan yaklaşık 283 bin kişiye daha paralarını alma imkanı sağlanıyor.
Tasfiye halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, KEY ödenmesi yapılacak yeni listenin Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) gönderildiğini bildirdi.
Bu kişilere ilişkin listenin, ocak ayının ilk yarısında Resmi Gazete’de yayımlanarak, ödemelerin yapılması bekleniyor. Ödemeler yine Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.
Diğer taraftan, 28 Temmuz’da başlayan KEY ödeme sürecinde, şimdiye kadar 5 milyon 95 bin kişiye toplam 2 milyar 387.7 milyon YTL ödeme yapıldı. Hak sahiplerinden sadece 262 kişinin Emlak Konut GYO hissesi talep ettiği öğrenildi.
Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), KEY Hak sahiplerinin itirazlarına istinaden hazırlanacak yeni liste konusundaki çalışmalarını da sürdürüyor. Ancak, yüz binlerce kişinin itirazda bulunması nedeniyle, 28 Aralık’a kadar tamamlanması gereken listeleme çalışmalarının yetişmeyeceği belirtiliyor.
SGK, bu sürenin en az 2 ay uzatılması talebiyle Hazine’ye yazı yazdı. Söz konusu süre uzatımının ancak yasa değişikliği ile yapılabileceğine işaret eden yetkililer, Hazine’nin bu konuda şimdiye kadar bir görüş bildirmediğini söyledi.
Çalışanlar mahkemeye koştu
Diğer taraftan, çalıştıkları kurumlardan KEY’e ilişkin bilgileri alamayan çok sayıda kişinin kurumlarını mahkemeye verdiği belirtiliyor. Mahkemelerin de bu konudaki kayıtları Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’ndan istemesi nedeniyle, kurumun çalışamaz hale geldiği kaydediliyor. Yetkililer, KEY’e ilişkin kayıtların öncelikle kurumlarda, saymanlıklarda tutulmuş olması gerektiğine dikkat çekiyor.
Özellikle, silahlı kuvvetlerde askerliğini yedek subay olarak yapan bazı kişilere de, itiraz dilekçelerin istinaden “komutanlığın arşiv kayıtlarında söz konusu döneme ilişkin KEY kesintilerine ilişkin belgeye ulaşılamadığı, söz konusu döneme ilişkin arşiv kaydının olmadığı” yönünde yazı verildiği, bu nedenle, bu kişilerin o dönemlere ilişkin KEY parasını alamadığı belirlendi.
Kanun uyarınca, KEY ödemelerine ilişkin itirazlar, 27 Ekim’e kadar çalışılan kurumlara yapılmıştı. Bu itirazlara istinaden SGK’nın, 2 ay içinde yeni liste hazırlaması gerekiyordu. Bu süre 28 Aralık’ta dolacak. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

MERCEK

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa