21 Aralık 2008 05:00

Bağımsızlık ve güvenli bir gelecek için...

Demokratik ve bağımsız bir Türkiye isteyen, krizin yükünü omuzlamaya karşı çıkan, ‘parasız ve bilimsel üniversite’ diyen binlerce genç İstanbul’da buluştu.

Paylaş

Demokratik ve bağımsız bir Türkiye isteyen, krizin yükünü omuzlamaya karşı çıkan, ‘parasız ve bilimsel üniversite’ diyen binlerce genç İstanbul’da buluştu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler, taleplerini haykırmak için Kadıköy Meydanı’nı doldurdu.
Tepe Nautilus önünde toplanan gençler, sağanak yağışa aldırmayarak yürüyüşün başlamasını halaylar çekerek, marşlar söyleyerek bekledi. Ellerinde ‘68’ hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın fotoğraflarını taşıyan gençler, geçtiğimiz günlerde 18’inci ölüm yıldönümünde andıkları, 17 yaşında darağacına çıkarılan lise öğrencisi Erdal Eren’i de unutmadı.
Coşku marşlarla dile geldi
Tepe Nautilus’un önünden yürüyüşe geçen üniversite, lise öğrencisi, işçi, işsiz gençler, Kadıköy İskele Meydanı’na kadar coşkularını attıkları sloganlarla ve söyledikleri marşlarla dile getirdi. Yürüyüşte, Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde talepleri için sokaklara dökülen on binlerce gencin ardından sıranın artık Türkiye gençliğine geldiği mesajı verildi. Gençlerin mücadelesine Denizlerin mücadele arkadaşı ve Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner de katılarak destek verdi. Gençler Yalçıner’i alkışlarla karşıladı.
Söz sırası bizde
Mitingin açılış konuşmasını Emperyalizme Karşı Bağımsızlık Yürüyüşü Tertip Komitesi adına Lütfi Usluer yaptı. “Umuduyla, heyecanıyla, coşkusuyla, kararlığıyla, bilinciyle bugün burada olan ve olamayan binlerce genç yüreği tertip komitesi adına olanca coşkumla selamlıyorum” diyerek sözlerine başlayan Usluer, Türkiye’nin dört bir yanından söz söylemek için alanları doldurduklarını söyledi. “Gençlik konuşamaz, gençlik düşünemez, gençlik tartışamaz diyenlere şimdi ‘Söz Sırası Bizimdir!’ demek için buraya geldik” diyen Usluer, AKP Hükümeti’nin üniversiteleri, bu toplumun bilim ve düşünce merkezlerini kendi arka bahçesine çevirmek ve gericileştirmek istediğini kaydetti. Usluer, aralarında işçi geçlerin de olduğunu ve AKP Hükümeti’nin işçi gençlikten anladığının, onları patronlar için sınırsızca sömürmek olduğunu ifade etti. Hükümetin uygulamalarıyla gençliği işsizliğe, yoksulluğa ve açlığa mahkum ettiğini belirten Usluer, ülkenin geleceği olan gençliğin kahve köşelerine terk edildiğini dile getirdi.
Gençler bölünmek isteniyor
Hükümetin yıllardır ısrarla uygulanan savaş politikaları ile Türk’üyle, Kürt’üyle bu ülkenin gençliğini ölmeye, öldürmeye, düşmanlaştırmaya mahkum ettiğini kaydeden Usluer, gençliğin Türk-Kürt diye, Alevi-Sünni diye, türbanlı-türbansız diye, solcu-sağcı diye bölünmek istendiğine dikkat çekti. Usluer “Bugün buradan, bu meydandan, binlerce gençten büyük ve anlamlı bir ses yükseliyor. Bu ses; ABD’ye, onun savaş üslerine, gemilerine, silahlarına, uşaklarına ‘defol’ diyor” şeklinde konuştu. Usluer konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Bugün bu meydanı dolduran Türk’üyle, Kürt’üyle her milliyetten Türkiye gençliği “ölmeyeceğim de öldürmeyeceğim de, bizler barış ve kardeşlik istiyoruz’ diyor. Bugün bu meydanı dolduran Alevisiyle-Sünnisiyle binlerce genç, “bizler din ve vicdan özgürlüğü istiyoruz’ diyor.” ‘68 Gençlik önderlerinin bıraktığı bağımsızlık ve demokrasi bayrağını teslim alanlar ve bu bayrağın gerçek sahipleri olduklarını dile getiren Usluer, Yunanistan’da öldürülen 16 yaşındaki Aleksis’i ve polis kurşunlarıyla öldürülen, 18’ini doldurmadan tutuklanan, işkence yapılan Türk ve Kürt gençlerini unutmayacaklarını söyledi.
Gençlik geleceğine sahip çıkmak zorunda
“Geleceği çalınanlar, paralı eğitime karşı olanlar, kim yapıyor şu soruyu net sormalıyız biz kimiz onlar kim. Biz Türkiye gençliğiyiz. Biz okumak için lisede katkı payı dershane parası üniversite harcı ödeyenleriz” diyerek konuşmasına başlayan ‘68 Gençlik önderlerinden ve Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner, “Kim bunları boynumuza saranlar” diye sordu. Hükümetin Koç-Sabancı ve onların ülkemizdeki iş birlikçilerinin hükümeti olduğunu vurgulayan Yalçıner, “Onlara kriz yok. Bizim annemizi babamızı işten atıyorlar. Vergileri bize yüklüyorlar. Ama onların şirketlerini kurtarıyorlar”diye konuştu. Ülkenin bir kısmında Amerikan bayraklarının dalgalandığını iade eden Yalçıner, “Birbirimize kurşun sıktırıyorlar. Türkiye gençliği kendi geleceğine sahip çıkmak zorunda. Ya bunları kabul edeceğiz ya da başka bir dünya diyeceğiz” dedi.
Karşı durma zamanı
Eğitim, bilim ve demokrasi, için alanlarda olduklarını belirten Kadıköy Öğrenci Meclis Başkanı Hazal Altay, liselerden, kol ve kulüplerimizle, öğrenci topluluklarımızla IMF’ye, NATO’ya, ABD uçaklarına gemilerine, krizin faturasının bizlere ödetilmek istenmesine karşı alanlarda olduklarını belirtti. Bağımsızlık ve demokratik eğitim haklarının ellerinden alınmasına karşı durma zamanı olduğunu dile getiren Altay, “Yarın okullara döndüğümüzde unutmamalıyız ki artık mücadele bayrağı bizlerin elinde. Sesimizin ulaştığı her yerde mücadele etmek ve bu bayrağı taşımak bizim görevimizdir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Mitingten notlar...

* Gençler ellerinde Atina’da polis kurşunuyla öldürülen 16 yaşında Aleks’in ve 17’sinde darağacına çekilen Erdal Eren’in fotoğraflarının olduğu ‘kahrolsun öğrenci katilleri’ yazılı dövizler taşıdı.
* ABD Başkanı Bush’a ayakkabısını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi’ye destek veren gençler ‘Dünyanın bütün papuçları birleşin’ yazılı dövizler taşıdı.
* Bir genç duvağa iliştirilmiş ve üzerinde Pipa Bacca’nın adının yazılı olduğu döviz taşıdı.
* Yürüyüşe katılan bir kadının evden getirdiği tavasında ‘kriz bizi teğet geçecek’ yazması dikkat çekti.
* Eyleme Eğitim Sen’in kimi şubeleri de katılarak destek verdi.

Binlerce genç Kadıköy’de taleplerini haykırdı

Mitinge katılan binlerce genç taleplerini gazetemizle paylaştı. İşçi, öğrenci, işsiz her kesimden gençler mitinge taleplerinin dile getirmek ve birlikte mücadelenin önemine dikkat çekmek için katıldıklarını belirttiler.
* İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Hazırlık sınıfı Öğrenci Temsilciler Konseyi (ÖTK) Temsilcisi Serdar Doğan: Öğrenciler okulda polisin olmasını istemiyor. Fakülteler arası geçiş yasağı kaldırılsın istiyoruz. Rektörlük seçiminde öğrenciler de söz sahibi olmalı. Bu taleplerle mitinge katıldık.
* Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğrenci Komisyonu Başkanı Öner Bozkurt: Gelişmiş ülkelerin çöplüğü değil, kendisi üretebilen bir ülke yaratmak istiyoruz. Amacımız aydınlık bir Türkiye yaratmaktı, onun için buradayız.
* ODTÜ İnşaat Müh 2. Sınıf ÖTK Temsilcisi Emrah Alp: Üniversitelerde özerklik istiyoruz. Öğrenciler kendi kararlarını kendi verebilmeli. Emperyalizme dur demeliyiz. Okul için istediğimi ülkem için de istiyorum.
* Pamukkale Üniversitesi Felsefe Bölümü ÖTK Temsilcisi Eren Saran: Okulu bitirince iş bulacağımı düşünmüyorum. Bağımsızlık ülkemizde doğru olarak algılanmıyor. İşsizliğe, geleceksizliğe karşı mücadelenin yükseltilmesini istiyorum ve bu amaçlarla buradayım.
* Denizli Merkez İlçe Öğrenci Meclisi Başkanı Barış İpek: Parasız eğitim istiyorum. Okullar ticarethaneye çevrilmesin. Liselerde öğrenciler taleplerini dile getirebilsin.
* Hacettepe Üniversitesi Satranç Topluluğu Başkanı Eren Can Güler: Emperyalizme karşı mücadele ediyoruz. Tüm gençlerin bir araya gelmesini, din, ırk ayrımı gözetilmeden tek çatı altında toplanması gerekiyor. Çünkü sistem herkese saldırıyor.
* ODTÜ Psikoloji Bölümü ÖTK Temsilcisi Ezgi Aksoy: Türkiye’nin 4 bir tarafından üniversitelerden, liselerden öğrenciler bugün bir arada toplandı. Bilimsel, parasız eğitim için mücadele ediyoruz. Öğrenciler sendikasız sigortasız çalıştırılmak istemiyor. Yunanistan’da başlayan hareket sistem karşıtı öfkeye dönüştü. Bu yürüyüş bizim için de başlangıç.
* Mersin Gazi Lisesi’nden İmran Ekin Cengiz: Geleceğimizin karartılmasını istemiyoruz, karanlık günlere karşı mücadele ediyoruz.
* Kayseri’den Açık Lise Öğrencisi Veli Şahin: Tiyatro kulüplerimiz kapatılıyor, şenliklerimize müdahale ediliyor, gençler susturuluyor. ÖSS gençlerin gözüne perde indirmiş durumda, Türkiye’deki sorunları göremiyorlar. Biz ÖSS’nin kaldırılmasını istiyoruz.
* İnşaat İşçisi Adem Samim: İyi ve sağlıklı koşullarda çalışmak istiyoruz, iş güvencesi istiyoruz. İnsanca yaşanacak ücret almak istiyoruz. Ve sigortalı çalışmak istiyoruz. Yürüyüşe Yunanistan’daki gençlerin mücadelesini selamlamak için katıldık.
* Hatay Üniversitesi Muhasebe bölümü Öğrencisi Merve Yetişmiş: Demokratik ve bağımsız bir ülkede yaşamak istiyoruz. Faşizme ve emperyalizme karşı yürüyoruz. Hepimiz kardeşiz; hep birlikte yaşayalım. Irk ayrımı yapılmasın. Okulda kendi dilimizi rahatça kullanmak istiyoruz. Kültürümüzü yaşamak istiyoruz, okullardaki baskıcı, gerici örgütlenme ve yönetimler son bulsun, demokratik bir üniversite istiyoruz.
Eylem Lodos- Yeşim Özdemir
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İZLENİM

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa