Zeydi 31 Aralık’ta mahkemeye çıkacak

ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı atan Iraklı Gazeteci Muntazar El Zeydi, 31 Aralık’ta yargıç karşısına çıkacak. Olayı soruşturan Yargıç Ziya El Kenani, “Soruşturma sona erdi ve dosya Merkez Suç Mahkemesi’ne gönderildi” dedi


ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı atan Iraklı Gazeteci Muntazar El Zeydi, 31 Aralık’ta yargıç karşısına çıkacak. Olayı soruşturan Yargıç Ziya El Kenani, “Soruşturma sona erdi ve dosya Merkez Suç Mahkemesi’ne gönderildi” dedi.
Bush’a fırlattığı ayakkabıyla kahraman haline gelen Muntazar Zeydi, “Resmi bir ziyaret sırasında yabancı bir devlet başkanına saldırıda bulunmakla” suçlanıyor. Irak yasasına göre bu suçun cezası 15 yıl hapis. Ancak mahkemenin Zeydi’yi, “saldırı girişiminde bulunmak” suçundan yargılama ihtimali de bulunuyor. Bu suçun cezası ise 1 ila 5 yıl arasında değişiyor.
Olayın ardından kendisini savunmak için yüzlerce avukatın başvurduğu Zeydi’nin avukatı Ziya El Sadi ise davanın terör suçlarının görüldüğü Merkezi Suç Mahkemesi’nden normal bir mahkemeye devredilmesini talep etmiş, ancak yargıç bu talebi kabul etmemişti. Sadi, Zeydi’nin olay sonrasında korumalar tarafından dövülmesinden dolayı dava açacaklarını belirtti.
Zeydi: Pişman değilim
Gazetecinin ağabeyi Uday Zeydi ise, Associated Press ajansına telefonla yaptığı açıklamada, “Bana yaptığından pişman olmadığını, yine yapabileceğini söyledi” dedi. Kardeşinin cezaevinde işkence gördükten sonra özür mektubu yazmaya zorlandığını iddia eden Uday, Muntazar’ı cezaevinde ziyaret ettiğinde bir dişinin olmadığını ve kulaklarında sigara yanığı izleri gördüğünü belirtti. Uday, ayrıca kardeşinin kendisine, cezaevi görevlilerinin çıplakken üzerine soğuk su döktüklerini söylediğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net