24 Aralık 2008 05:00

Ruhi Su’ya görkemli gece

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinliklerinde dördüncü dönem, Ruhi Su gecesiyle devam etti. Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde önceki gece düzenlenen etkinlikle, usta müzisyen anıldı

Paylaş

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinliklerinde dördüncü dönem, Ruhi Su gecesiyle devam etti. Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde önceki gece düzenlenen etkinlikle, usta müzisyen anıldı.
Gecede, sanatçının yakınları, Bertan Onaran, Dostlar Korosu, Esin Afşar, Ilgın Su, İlhan Bilge, İsa Çelik, Sadık Gürbüz, Süleyman Alnıtemiz, Tolga Yarman, Üner Eyüboğlu ve Zeynep Oral yer alırken, Dostlar Korosu sanatçının sevilen eserlerini seslendirdi. Gecede bir konuşma yapan Zeynep Oral, “1970’li yıllardan beri Ruhi Su sevgisini içimde hisseden bir insanım. Bu gece de hepimiz Ruhi Su sevgisi sayesinde bir aradayız” şeklinde konuştu. Ruhi Su’nun Anadolu topraklarından topladığı ve kendi kültür birikimiyle birleştirdiği eserleri tekrar halkına sunan unutulmaz bir sanatçı olduğunu ifade eden Oral, “Ruhi Su eserlerini üretirken sömürüye ve eziyete başkaldırdı. Ruhi Su halkından yana toprağında yana bir sanatçıydı. Bu coğrafyanın ezgilerini yüreğiyle birleştirdi” dedi. Ruhi Su’nun bu ülkeye verdiklerine karşın bir dönem devletin onu yasakladığını hatırlatan Oral, “Ruhi Su demir parmaklıklar ardında tutuldu. Devlet, onun adını ve eserlerini yasakladı. Onun plakları bizlerden kaçırıldı. Devlet onu yalnızlığa ve açlığa mahkum etmek istedi. Devlet onu cezalandırıp bu vatana iyilik yaptığını sandı ama Ruhi Su hiçbir zaman insan yüreklerinden silinmedi” şeklinde konuştu. Ülke olarak daha pek çok Ruhi Su’ya ihtiyacımız olduğunu dile getiren Zeynep Oral, “Keşke yaşasaydı ve bu gece aramızda olsaydı. Onu çok özledik. Bugün Ruhi Su yaşasaydı bu ülkede pek çok şey farklı olurdu” dedi. Ruhi Su denince Sıdıka Su’dan bahsetmemenin olanaksız olduğunu ifade eden Oral, “İkisi de benim için çok kıymetli insanlardı” şeklinde konuştu.
Gecede söz alan İlhan Bilge ise “Ruhi Su, Türkçe’ye hem ezgi olarak hem de anlam olarak bütünüyle sahip olan çok ender bir sanatçı ve insandı. Ruhi Su bu topraklar için bir armağandı” şeklinde konuştu. Ruhi Su’nun türkülere can veren bir isim olduğunu söyleyen İsa Çelik ise Ruhi Su’nun yaşamının son günlerinde bile kendisini yalnız bırakmadığını ve onun kendisi için bir baba gibi olduğunu ifade etti. Çelik, “Ruhi Su bambaşka biriydi. O bu topraklarda yüreğiyle, ezgisiyle ve eserleriyle hiç unutulmayacak gerçek bir sanatçıydı” şeklinde konuştu. Ülke olarak Ruhi Su ismine çok şey borçlu olduğumuzu dile getiren Esin Afşar ise Ruhi Su her zaman memleketinden yana, ülkesinden yana olmuş, ezgilerine yüreğini eklemiş bir insandı” diyerek konuşmasını tamamladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Okumayı sevmek

SONRAKİ HABER

Muhabirimiz Cansu Pişkin’e savcı ceza istedi, dava ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa