24 Aralık 2008 00:00

Umut korkuya dönüştü

Afganistan’ın Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, ABD işgalinin başladığı günlerde yaratılan ‘umut’ ortamının yerini korkuya bıraktığını gösterdi

Paylaş

Afganistan’ın Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, ABD işgalinin başladığı günlerde yaratılan ‘umut’ ortamının yerini korkuya bıraktığını gösterdi.
Raporda, Afganistan’da gece yarısı baskınlarının ve hava saldırılarındaki sivil ölümlerinin yabancı askerlere olan kızgınlığın baş sebebi olduğu bildirildi.
Birleşmiş Milletler (BM) verilerine dayanılarak hazırlanan raporda, yabancı askerlerle Afgan askerlerinin Taliban’a karşı düzenledikleri operasyonlarda bu yılın ekim ayına kadar 695 sivilin öldüğü belirtildi.
“Umuttan Korkuya” başlıklı raporda, “Onlarca sivil kayıpla sonuçlanan büyük hava saldırıları hükümet yanlısı güçlere karşı kızgınlığın odak noktasını teşkil ediyor” denildi. Raporda, gece yarısı evlere yapılan baskınlardaki kötü muamele ve şiddetin, ölümle sonuçlanan hava saldırıları kadar kızgınlık yarattığı kaydedildi.
İnsan hakları ihlallerinden sorumlu olanlara karşı gerekli tavrın alınması da rapordaki tavsiyeler arasında bulunuyor.
ABD ordusunun gözaltına aldığı 2 Afgan öldü
Öte yandan, Afganistan’daki ABD ordusu adına yapılan açıklamada, Taliban militanı olduğundan şüphelenilen 2 kişinin gözaltına alındıktan sonra 18 Aralık’ta öldüğü bildirildi. Reuters ajansı tarafından duyurulan kısa açıklamada, 2 militanın, Afgan polisi ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından başkent Kabil’in yaklaşık 325 kilometre güneybatısındaki Şinkay bölgesinde gözaltına alındıktan sonra 18 Aralık’ta öldüğü kaydedildi. Kısa açıklamada başka ayrıntı yer almadı. (DIŞ HABERLER)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gine’de askeri darbe

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa