29 Aralık 2008 05:00

Tam Harold Pinter’lık!

Yazar örgütleri, Kürtçe bilmediği halde “Türkçe dışında seçim propagandası” cezası alan şair Şükrü Erbaş’a destek açıklaması yaptı.

Paylaş

Yazar örgütleri, Kürtçe bilmediği halde “Türkçe dışında seçim propagandası” cezası alan şair Şükrü Erbaş’a destek açıklaması yaptı. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği’nin ortak açıklamasında, “Soğuk bir şaka mı her şey” diye soruldu. “Suçlusun, çünkü olmadığın yerde vardın ve bilmediğin dilde propaganda yaptın” cümlesiyle başlayan açıklamada, şair Şükrü Erbaş’ın 2002 seçimleri sırasında yaşadıkları ve arkasından gelen gelişmeler “Tam Harold Pinter’lık” sözleriyle yorumlandı.
Erbaş, 2002 genel seçimlerinde DEHAP çatısı altında seçime giren Emek-Barış-Demokrasi bloğu’ndan Antalya milletvekili adayıydı. Manavgat 1. Asliye Ceza Mahkemesi, seçimlerin hemen ardından Antalya adayı 13 kişi ile birlikte Erbaş’a da “seçimlerde Türkçenin dışında dil kullanmaktan (Kürtçe konuşmaktan)” dava açmıştı. Ancak Erbaş ne Manavgat’a gitmiş, ne de hayatında Kürtçe konuşmuştu. Bu ay başında mahkemenin kararı belli oldu, Erbaş dokuz ay hapis cezası aldı. “Bu haksızlığı protesto ediyoruz” diyen Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN ve Edebiyatçılar Derneği, açıklamayı şöyle sürdürdü: “Bizler sanatçılarının aydınlığından korkan bir ülke olma utancının ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Biz yazar kuruluşları, ülkemizde hukuk sürecinin büsbütün sıfırın altına düşmediğine inanmak istiyoruz.”
ÖNCEKİ HABER

MEDBAKIŞ

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Maltepe mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa