06 Ocak 2009 05:00

Gazze üzerine

İki yazar: John Berger ve Eduardo Galeano Gazze işgalini kınayan bir mektup yazdılar

Paylaş

İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger ile Uruguay kökenli yazar Eduardo Galeano İsrail’in Filistin’e kara harekatı başlamadan önce dünyaya bir mektup yazarak saldırıyı kınadılar. John Berger bundan iki yıl önce İsrail Lübnan’a saldırdığında Noam Chomsky, Harold Pinter, José Saramago, Tarık Ali, Naomi Klein, Arundhati Roy ve yine Eduardo Galeano ile birlikte bir mektup yazmış ve bunu, aralarında müzisyenlerin, sinema sanatçılarının ve yazarların olduğu 93 aydın imzalamıştı. Berger ve Galeano Filistin işgaliyle ilgili yazdıkları son mektupta şöyle diyorlar:
İsrail ve Filistin halkları arasında süren 60 yıllık çatışmanın son -ve belki de sondan bir önceki- faslına şahit oluyoruz. Bu trajik çatışmanın karmaşıklığından ötürü taraflardan birini ya da diğerini savunan milyonlarca şey söylendi.
Bugün, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar ışığında, bu çatışmanın arkasındaki her daim örtülü duran esas muhasebe apaçık bir şekilde ortaya döküldü. Bir İsrailli kurbanın ölümü, yüz Filistinlinin öldürülmesini haklı çıkarabilir. Bir İsraillinin hayatı, yüz Filistinlinin hayatına bedeldir.
20. yy Avrupa tarihinin en uzun süreli işgaline eşlik eden ve onu meşrulaştıran bu iddia, dibine kadar ırkçıdır. Bunu Yahudilerin kabullenmesini, dünyanın onaylamasını ve Filistinlilerin buna boyun eğmesini beklemek tarihin gördüğü en ironik şakalardan biri. Ortada gülünecek bir şey yok. Ancak biz, bu iddiayı çok daha yüksek sesle yalanlamalıyız.
Öyle de yapalım.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Facebook işgüzarlığı

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa