10 Ocak 2009 05:00

Filistin halkına yazarlardan destek

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), İsrail’in Gazze’deki vahşetini lanetleyen “Direniş Mektubu”nu, dün Galatasaray Postanesi’nden Filistin Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Uluslararası Başkanı Hamza Berkavi’ye gönderdi.

Paylaş

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), İsrail’in Gazze’deki vahşetini lanetleyen “Direniş Mektubu”nu, dün Galatasaray Postanesi’nden Filistin Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Uluslararası Başkanı Hamza Berkavi’ye gönderdi. Filistin İstanbul Konsolosu Abdülkerim Elhatip’le görüşen TYS üyeleri, Gazze saldırıları bitene kadar, yazar ve şairlerle birlikte eylemlerini sürdürecek. 13-14 Ocak’ta, Suriye’nin Hama kentinde düzenlenecek Gazze Konferansı’na, ise TYS’nin Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu bir bildiriyle katılacak.
İsrail’in Gazze saldırılarını kınayan TYS üyeleri Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı. Sendika üyeleri adına açıklama yapan TYS Genel Başkanı Enver Ercan, yazdıkları mektubun Filistin’in yolları silahla ve kanla kesildiği için gidemeyebileceğine dikkat çekti. Ercan, ancak Filistin halkı direndiği ve barış savunucuları Filistin’i yalnız bırakmadığı için gönderdikleri mektubun adrese ulaşacağına inandığını söyledi. TYS Başkanı, halkların takvimlerinde Filistin’in 60 yılının, hiçbir halkın kabul edemeyeceği ve etmemesi gereken sözcüklerle ifade edildiğini vurguladı. Filistin’in kayıp, ölüm, holokost, yokluk ile uğraşırken yeryüzünün 20. yüzyıldan 21. yüzyıla geçtiğini belirten Ercan, Filistin’in son 60 yıldır süren bu felaketi hak edecek hiçbir şey yapmadığını kaydetti.
İsrail saldırganlığa son vermeli
Filistin’in yeryüzünün onurlu bütün halkları gibi doğduğu, soyunu, yaşamını sürdürebileceği toprağı savunmak zorunda kaldığını ifade eden Ercan, Filistin halkının toplama kamplarına kapatılmasına karşın İsrail halkıyla birlikte yaşayabilmenin yollarının bulmak için büyük çabalar gösterdiğini dile getirdi. “Bütün bu 60 yıl boyunca İsrail’i yönetenler, Ortadoğu’da emperyalistçe çıkarları olanların güdümü, desteği ve özendirmesiyle bölgenin savaş ve kötülük odağı olmayı sürdürdü, sürdürmektedir. Adil, onurlu bir barış olmadığı sürece de böyle sürecektir” diyen Ercan, Türkiye Yazarlar Sendikası olarak savaşa karşı sürekli barışı savunduklarını söyledi. İsrail’in canice ve pervasız tutumunun Türkiye’nin de içinde olmak üzere bütün bölgeyi tehdit ettiğini kaydeden Ercan, “İsrail yönetimi bir politik aygıt olarak benimsediği işgalciliğe, saldırganlığa, Filistin halkına bugüne dek verdiği acılara derhal son vermelidir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Araf’ kitap oldu

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa