12 Ocak 2009 05:00

Kocaeli’nde 25 Ocak’ta miting yapılacak

Kocaeli Emek, Barış ve Demokrasi Platformu, işsizlik, yoksulluk ve krizi konu alan bir panel gerçekleştirdi.

Paylaş

Kocaeli Emek, Barış ve Demokrasi Platformu, işsizlik, yoksulluk ve krizi konu alan bir panel gerçekleştirdi. Ekonomist Mustafa Sönmez, Avukat Murat Özveri ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Çetin Uygur’un konuşmacı olduğu paneli yaklaşık 150 kişi izledi.
Panelin açılış konuşmasını yapan SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, Kocaeli’nde binlerce işçinin kriz gerekçesiyle işten atıldığını söyledi. Hükümetin zamlarla, işten atmalarla krizin bedelini emekçilere ödetmek istediğine dikkat çeken Gülseven, Emek Barış ve Demokrasi Platformu’nun işsizliğe, yoksulluğa ve krize karşı 25 Ocak’ta gerçekleştireceği mitinge katılım çağrısı yaptı.
Mustafa Sönmez de “Kapitalizm, üretim araçlarının özel mülkiyeti sebebiyle kaçınılmaz olarak krizleri yaratır, bize düşen görev, bu çürümüş sistemden yeni bir dünya yaratmaktır” dedi.
Krizin, kapsam dışı beyaz yakalılardan yevmiye usulü çalışan işçiye kadar tüm emekçileri etkilediğini söyleyen Murat Özveri, işçilerin sendika bürokrasisine ve hükümetler tarafından kendilerine dayatılan baskıcı yasalara karşı direnmesi gerektiğini dile getirdi.
İşten atmalara karşı mücadelede sendikal örgütlülüğün önemine değinen Çetin Uygur, işkolu ayrımı gözetmeksizin bütün işçilerin sendikal örgütlülüğünü sağlamak için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.
Tezcan Galvaniz işçileri adına konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, sendikalaşma mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, tüm emekçileri ortak mücadeleye çağırdı. (Kocaeli/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

GÜNDÖNÜMÜ

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa