17 Ocak 2009 00:00

Kriz hep işçiyi vuruyor

Ekonomik krizi fırsat bilen patronlar her yerde işçi kıyımına devam ediyor. Son aylarda Kocaeli Gölcük Serbest Bölge’de kurulu tersanelerde de kriz gerekçesi ile çok sayıda işçinin işine son verildi.

Paylaş

Ekonomik krizi fırsat bilen patronlar her yerde işçi kıyımına devam ediyor. Son aylarda Kocaeli Gölcük Serbest Bölge’de kurulu tersanelerde de kriz gerekçesi ile çok sayıda işçinin işine son verildi. Krizi bahane eden tersane patronları bir yandan işçi çıkarırken, bir yandan da işçilerin ücretlerine göz dikti.
Türker Tersanesi’nde de krizi gerekçe gösteren patron 28 işçinin işine son verirken, işçi ücretlerini yüzde 16 düşürdü. Kriz gerekçesi ile işten atmaların yaşandığı, düşük ücretin dayatıldığı Türker Tersanesi işçileri, bu dayatmaları kabul etmeyen işçilerin ise işten atılmakla tehdit edildiğini dile getirdiler.
Yaşanan gelişmeler hakkında görüşlerini aldığımız Türker Tersanesi işçileri kriz gerekçesi ile aynı zamanda Tuzla’da da faaliyet gösteren taşeron firmanın toplam 200 işçinin işine son verdiğini dile getirdiler.
Üretim kapasitesi de düştü
Ekonomik krizi bahane eden patronun ücret kesintisini dayattığını ifade eden Türker Tersanesi işçileri, üretim kapasitesinin yarı yarıya düşürüldüğünü vurguladılar. Patronun hem kapasiteyi düşürdüğünü hem de işçilere gemiyi mart ayına kadar yetiştirmeleri için baskı yaptığını aktaran bir tersane işçisi “patron firma zararda, elimde iş yok diyerek iki ay önce işçi ücretlerinde yaklaşık yüzde 16’lık bir kesintiye gitti. Sonra üretimi yüzde 50 düşürdü. Şimdi de işçilere baskı yapıyor gemiyi mart ayına kadar bitireceksiniz diye” şeklinde konuştu. Patronun amacının krizi bahane ederek işçileri daha düşük ücretle, daha yoğun çalıştırmak olduğunu belirten tersane işçisi “patron bütün işçiler bir aradayken ‘Bu şartlarda durum bu. Daha iyi şartlarda iş bulan varsa çekip gitsin. Her türlü hakkını vereceğim’ diyor. İşçileri üstü kapalı tehdit ediyor. Kriz var diye işçi de boyun eğiyor böyle çalışmaya” diye konuştu.
Patronun uygulamalarının bunlarla sınırlı olmadığını söyleyen tersane işçisi kendilerine her fırsatta ücretsiz izni dayatan patronun, bu durumu da yasal hakkı olarak izah ettiğini belirtiyor. Tersane işçisi yaşadıkları uygulamaları şu sözlerle anlatıyor: “Patron 30 Aralık günü 15 arkadaşımızı işten çıkaracağını söyledi. Arkadaşlarımıza hiçbir haklarını vermediği halde zorla haklarını aldıklarına dair kağıt imzalatmaya çalıştı. Ayrıca arkadaşlarımızın iş araması gereken 15 günlük sürenin 14 günü tersanede çalışmalarını dayattı ve bunu kabul etmeyen işçi arkadaşlarımızı bütün işçilerin gözü önünde megafonla ücretsiz izne çıkarttığını söyledi.”
Yasal haklar gaspediliyor
Patronun ayrıca işçilerin yasal haklarını da gasp ettiğini anlatan tersane işçisi 6 aydır asgari geçim indiriminin ödenmediğini belirterek bu paranın ödenmesini isteyen bir işçinin ise işten çıkarıldığını dile getiriyor.
Yaşanan bu haksızlıklara kriz koşullarında işten atılma kaygısı ile ses çıkaramadıklarını söyleyen tersane işçisi “Ülkedeki işsizlik korkusu elimizi kolumuzu bağlıyor. Kriz öncesi mücadele ediliyordu mesela altı ay önce bütün işçilerin katıldığı bir grev yaptık ve bunun sonunda hak ettiğimiz zammı aldık. Fakat bugün patron herhangi bir hak isteği veya mücadele belirtisine karşı işçiye kapıyı gösteriyor” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)
Asena Akarsu-Mecnun Aksu
ÖNCEKİ HABER

KENTTEN GELEN

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa