22 Ocak 2009 00:00

Nükleer santral karşıtları AKP’ye yürüdü

Akkuyu Nükleer Santral ihalesi, Mersin’de protesto edildi.

Paylaş

Mersin’in Akkuyu beldesine yapılması düşünülen nükleer santrale karşı eylemler sürüyor. Mersin’de AKP’ye yürüyen Nükleer Karşıtı Platformu, santral yapımından vazgeçilmesini istedi.
AKP Hükümeti’nin Akkuyu’da yapmayı planladığı, dünyada denenmemiş ve Avrupa Birliği Enerji Komisyonu’ndan da lisans alamamış olan nükleer santral teknolojisinin yarışma usulüne göre yaptığı ihalenin 3. zarfı pazartesi günü açılmıştı. Tekliflerin okunmasının ardından kafaları karıştıran bir gelişme yaşanmış ve Atomstroyexport-Inter Rao Konsorsiyumu, ekonomik gelişmeleri gerekçe göstererek revize bir teklif vermişti.
Liman işçileri destek verdi
Nükleer lobilerin istekleri doğrultusunda kurulmak istenen nükleer santrale karşı Mersin Nükleer Karşıtı Platformu da eylemlerini sürdürüyor. İhalenin güvenilirliğinin kalmadığını belirten ve ihalenin iptal edilerek nükleer santral kurulmasından vazgeçilmesini isteyen nükleer santral karşıtları, AKP’ye yürüdü. Petrol-İş Sendikası önünde bir araya gelen Mersin NKP bileşenlerine, sendikalaştıkları için işten atılan liman işçileri de destek verdi. Platform bileşenleri sık sık, “Akkuyu ağlar Hilmi Güler”, “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Nükleer santral istemiyoruz” sloganlarını atarak AKP il binasına yürüdü.
‘Mücadelemiz sürecek’
Basına açıklama yapan Mersin NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, AKP Hükümeti’nin nükleer lobilerin dayatmalarıyla Türkiye’yi nükleer çöplüğe çevireceğini söyledi. Hükümetin halkın sağlığını, geleceğini ve bağımsızlığını tehdit edecek nükleer santral tekellerine yeni pazarlar açmak için çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Aslan, pazartesi günü yapılan ihaleye değinerek “Enerji Bakanı Hilmi Güler’in yeni teklifin basına kapalı açılacağını açıklaması, kafalarda soru işareti yaratmıştır. Bizce bu ihalenin hiçbir güvenilirliği kalmamıştır. İhale derhal iptal edilmeli, bu soygun ve hukuksuzluk giderilmelidir” dedi. Nükleer santrallerin pahalı, kirli ve tehlikeli olduğunun altını çizen Aslan, nükleer santrallere karşı mücadelelerinin süreceğini ifade etti. (Mersin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

EMEK GÜNLÜĞÜ

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa