22 Ocak 2009 00:00

Yasak sürüyor

AKP Hükümeti dil yasaklarının kalkacağını ileri sürerken, Kürtçe isimlere yine izin çıkmadı

Paylaş

İdil Belediyesi’nin yapımı tamamlanan parka Aşiti (barış) isminin verilmesi, İdil Kaymakamlığı tarafından reddedildi. Batman’da ise çocuğuna Ali Bawer ismini vermek isteyen Behçet Gönül, Nüfus Müdürlüğü’nden geri çevrildi.
Şırnak’a bağlı İdil Belediye Meclisi yeni yapılan bir parka, “Parke Aşitiye” ismini verilmesi kararı aldı. Güçlükonak Kaymakamı ve İdil Kaymakam Vekili Ahmet Arık, parkın isminin Türkçe olmadığı gerekçesiyle kararı reddetti. İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, “Ne olursa olsun o parkın ismi Aşiti’dir. Bu durum, hükümetin Kürt sorununun çözümünde samimi olmadığını gösteriyor. Açılan kanal TRT Şeş değil, TRT Şaş’tır. Çünkü bu kanal Kürt halkını kandırmaya yönelik olup bir seçim yatırımıdır. Bunun aksi olsaydı Kürtçe isimler yasaklanmazdı” diye konuştu.
Bawer, Baver oldu
Batman’ın Binatlı (Bileyder) köyünde yaşayan ve çocuğuna Ali Bawer ismini vermek isteyen Behçet Gönül, Nüfus Müdürlüğü tarafından engellendi. Oğlunun kimliğini çıkarmak için İl Nüfus Müdürlüğü’ne giden Gönül, yetkililerin Bawer isminde geçen “w” harfinin Türkçe olmadığı için kabul etmediklerini belirtti. Bawer isminin Baver olarak nüfus cüzdanına geçtiğini söyleyen Gönül, “Benim en büyük hayalim bir gün doğacak oğluma Ali Bawer ismini takmaktı. Başbakan Erdoğan ‘Kürtler vardır, kardeşiz’ diyor. Başbakan’a soruyorum: nerede sizin kardeşliğiniz? W harfine bile tahammül etmiyorsunuz. Kardeşlik bu mudur? Kürtçe TRT 6’ya serbest Kürtlere mi yasak? Soruyorum: bu nasıl bir adalet, hak hukuktur?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Batman Nüfus Müdürlüğü hakkında davacı olacağını dile getiren Gönül, İHD Batman Şubesi’ne de başvurdu. Gönül, yaşanan hukuksuzluğun peşini bırakmayacağını, gerekirse olayı AİHM’e kadar taşıyacağını ifade etti. (Şırnak-
Batman/DİHA)ÖNCEKİ HABER

‘Yaşasın 1 Mayıs’a 5 ay ceza

SONRAKİ HABER

Zonguldak Çaycuma'da elektrik akımına kapılan işçiler yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa