28 Ocak 2009 05:00

Yerel seçimlere bağımsız adaylarla giriyorlar

Siyasi partiler ve kitle örgütleri Amasya ve Merzifon’da demokrat bağımsız adayları destekleme kararı aldı

Paylaş

Amasya’da demokratik talepler doğrultusunda halkçı bir belediyecilik oluşturmak üzere başta EMEP ve ÖDP olmak üzere devrimci demokrat kişi ve çevrelerin görüş öneri ve talepleri doğrultusunda yerel seçimlere bağımsız belediye başkan adayı ile girilecek.
Amasya’nın bağımsız belediye başkan adayı EMEP İl Başkanlığı da yapan Hulusi Şimşek. Çalışmalarını EMEP ve ÖDP’nin destek vereceklerini belirttikleri basın açıklaması ile başlatan Hulusi Şimşek kitle ve meslek örgütlerinin görüş ve önerilerini aldıklarını belirtti. “Öncelikle halkımızın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tüm kitle ve meslek kuruluşlarını ziyaret etmeye başladık ve nasıl bir belediyecilik istediğimizi onlara anlatmak görüş ve önerilerini alma fırsatını bulduk” diyen Şimşek Esnaf Odaları, TMMOB, Engelliler derneği , KESK, Tes İş ve yaygın bir şekilde mahalle muhtarlarını (Şehir üstü, Dere Mh, Fetiye Mh, Yüzevler Mh, H.ilyas Mh, Kirazlıdere Mh) ziyaret ederek taleplerini anlatıp paylaştıklarını belirtti.
Sağcısıyla solcusuyla, liberaliyle, milliyetçisiyle, laikçisi din istismarcısıyla, düzen partilerinin hiç birinin halkçı belediyecilik yapamayacağını vurgulayan Şimşek, bütün hepsinin ortak özelliklerinin, halkçı belediyecilik yapmalarının önündeki en büyük engelin, piyasacı tüccar mantıkları olduğunu belirtti. Hiçbirinin seçim propagandalarında “Harcamalarımızı halk denetleyecek, özelleştirme, taşeronlaştırma durdurulacak, belediye otobüsleriyle ulaşım ucuzlayacak, Yoksullardan engellilerden su parası alınmayacak, halk ekmek fabrikaları kurularak, ucuz ekmek üretilecek” diyemeyeceğini belirten Şimşek demeleri durumunda ise bunun yalan bir vaat olarak kalacağını söyledi.
Bütün bu partilerin karşısına alternatif olarak aday olduğunu dile getiren Şimşek “Tüm halkımızı, hiçbir ayrıma düşmeden, kendi haklı talepleri ile halkçı, demokratik, katılımcı, eşitlikçi bir belediyecilik için birleşmeye, bizleri desteklemeye çağırıyoruz” dedi.
ÖDP ve EMEP tarafından yapılan açıklamada ise “Bağımsız adayımız olan Hulusi Şimşek, işsizlerin, yoksulların, asgari ücretle çalışanların, Selağzı’nda iş bekleyenlerin, üç kuruşluk emekli maaşıyla geçinmeye çalışanların, kısacası kentimizdeki tüm işçi ve emekçilerin adayıdır. Tüm halkımızı, halkçı bir belediyecilik için mücadeleye ve adayımızı desteklemeye çağırıyoruz” denildi (Amasya/EVRENSEL)

Merzifon'da emek ve demokrasi güçleri seçimlere bağımsız adayla katılıyor
Amasya’nın Merzifon ilçesinde emek ve demokrasi güçleri yerel seçimlerde bağımsız aday olarak Sadık Turan’ı gösterdi. Merzifon İçin Biz de Varız Platformu yaklaşık 80 kişinin katıldığı basın açıklamasıyla bağımsız adaylarını açıkladılar.
Yapılan açıklamada platformun yerel seçimi halkın sadece belediye başkanını seçeceği, daha sonra sürecin dışında kalacağı bir yarış olarak görmediğine vurgu yapılarak, “Bu gün burada yakaladığımız birlikteliği sadece seçime kadar değil, seçimden sonra da emekçiler ile büyüten, ve onlarla birlikte plan yapan ve uygulayan bir yerel yönetim için yıllardır ilçemizdeki emek ve demokrasi mücadelesinin içerisinde yer alan Sadık Turan’ı Merzifon İçin Biz de Varız Platformu’nun bağımsız adayı olarak açıklıyoruz” denildi.
“Halkımızın, partilerin ve adayların kişisel ve örgütsel rantlarına hizmet etmeye mahkum olmadığını göstermek için aday olduk” diye devam eden açıklamada bağımsız adaya verilecek her oyun ve çalışmadaki her katkının, emekçilerin yarınları için önemli bir kazanım olacağına dikkat çekildi.
Bağımsız aday olarak daha sonra söz alan Sadık Turan ise; “Emekten yana olan, demokratik bir Merzifon mücadelesi veren bizler yıllardır yok sayılıyoruz. Biz düzen partilerine ve kendini solcu diye tanımlayan partilere oy vermek zorundaymışız gibi taleplerimiz dikkate alınmıyor. Şimdi Merzifon'da emekten yana olan, devrimci, yurtsever, sosyalistler olarak Merzifon İçin Bizde Varız diyoruz. Yerel yönetimleri rant aracı olarak gören anlayışın yerine halkçı, katılımcı ve gerçekten demokratik yerel yönetim anlayışını hayata geçirmek için bütün emekçilerle ortak bir çalışma hattı yürüteceğiz” dedi. Ayrıca Turan, yerel seçimlere dönük olarak bir web sitesi kuracaklarını ve 15 Şubat’ta düzenleyecekleri bir panelde nasıl bir yerel yönetim istediklerini Merzifonlularla birlikte tartışacaklarını açıkladı. (Merzifon/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ekmeği tanıyor musunuz?

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa