31 Ocak 2009 05:00

Sahne sanatları da artık internette

Yakında hizmete girecek olan Classical TV isimli internet sitesi, sahne sanatlarını sanal ortama taşıyacak.

Paylaş

Yakında hizmete girecek olan Classical TV isimli internet sitesi, sahne sanatlarını sanal ortama taşıyacak. Şimdilik dünyanın en ünlü opera ve bale organizasyonlarıyla sınırlı olan site, ücretli.
Sanatseverler artık büyük opera ve bale organizasyonlarını canlı olarak ya da etkinliğin gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra Classical TV isimli internet sitesi üzerinden izleyebilecekler. Bolşoy, Marinsky, Zürih Operası, Paris Opera ve Balesi tarafından düzenlenecek etkinlikler ve New York’ta yer alan Metropolitan Operası’nın yeni sezondaki on bir performansı, önümüzdeki ay açılacak bu internet sitesinde video formatında yayınlanacak. Projenin başında bulunan, futbol ve rock müzik hakkında yazdığı kitaplar ile tanınan gazeteci-yazar Chris Hunt, Classical TV’nin sahne sanatları alanındaki en büyük ve en önemli internet sitesi olacağını umduğunu belirtti.
Classical TV’de internet üzerinden izlenebilecek ilk önemli etkinlik, Manhattan Tiyatro Topluluğu’nun (Manhattan Ensemble Theatre) açılışını soprano Renee Fleming, tenor Ramon Vargas ve bariton Thomas Hampson’un performansları ile yapacağı 125. yıl kutlaması olacak. Gecede ayrıca, ünlü Finlandiyalı soprano Karita Mattila’nın da rol aldığı, Richard Strauss’un yazdığı Salome isimli opera sergilenecek. İngiliz Ulusal Operası’nın (English National Opera) son oyunu olan La Boheme ise internet sitesinde seyircilerle paylaşılacak bir başka önemli etkinlik. Puccini tarafından yazılan La Boheme operası, Jonathan Miller tarafından yönetiliyor. Oyun, İngiltere dışında 2 Şubat, İngiltere’de ise 9 Şubat tarihlerinden sonra Classical TV’den izlenebilecek.
Yakın zamanda hizmete girecek sitede, kullanıcılar günlük 9.99 dolar ödeyerek web sitesinden operalarda oynanan son oyunları seyredebilecekler. Sitede aynı zamanda çeşitli caz ve klasik müzik konserlerine de yer verilecek. Calssical TV’de ayrıca, toplam 1100 saatlik video içeren arşiv, kullanıcılara ücretsiz sunulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Elenmiş film kötü film değildir’

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa