Ekosistemle oynarsan böyle olur!

Macquarie Adası’nda deniz kuşlarını korumak için kediler temizlendi. Bunun sonucunda nüfusu patlayan tavşanlar, kuşların yiyeceklerini bitirdi.


Macquarie Adası’nda deniz kuşlarını korumak için kediler temizlendi. Bunun sonucunda nüfusu patlayan tavşanlar, kuşların yiyeceklerini bitirdi.
Avustralya’nın ünlü adası Macquarie’de, doğal hayata müdahale, ekosistemi bozarak çevre tahribatı yarattı. Dünya Mirası listesine dahil olan Macquarie’deki deniz kuşlarını korumak için adanın kedilerden arındırılması önerisi, başlangıçta güzel bir fikir gibi görünüyordu. Ancak bu proje, adada yaşayan tavşan nüfusunda patlama ve kuşların besini için gerekli sebzelerin imhasıyla sonuçlandı.
İngiliz Ekoloji Derneği’nin dergisinde, Dana Bergstrom ve arkadaşlarının kaleme aldığı makalede, Macquarie Adası’nın kedilerden arındırılmasının “çevresel tahribata neden olduğu” ve bu tahribatın düzeltilmesinin 16.2 milyon dolara mal olacağı belirtildi.
Bergstrom, açıklamasında da 2000-2007 yılları arasındaki araştırmalarının yaygın bir ekosistem tahribatı olduğunu gösterdiğini söyledi.
Araştırmanın, adanın kedilerden arındırılması projesinin beklenmeyen sonuçlarının, iyi niyetli olsa bile uzun süreli düşünülmeden ekosisteme yapılan müdahalenin tehlikelerini gösterdiği kaydedildi.
Adadan sorumlu olan Tazmanya Parklar ve Yaban Hayatı Dairesi Sözcüsü Liz Wren, başlangıçta kedilerin yok edilmesinin tavşan nüfusunu artıracağının farkında olunduğunu, ancak araştırmacıların, kedilerin deniz kuşlarına verdiği zararı karşılamak için bu riskin değer olduğunu belirttiğini aktardı.
Wren, 2010’da başlayacak yeni planlarının da kedilerden sonra adanın fare ve tavşanlardan temizlenmesi olduğunu söyledi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net