06 Şubat 2009 00:00

Ücretli yemek protestosuna sürgün

Sağlık emekçilerinin yemeklerinin ücretli olmasına karşı başlattığı eylemler sürerken, hastane yetkilileri eylemleri durdurabilmek için sürgünlere başladı

Paylaş

Sağlık emekçilerinin yemeklerinin ücretli olmasına karşı başlattığı eylemler sürerken, hastane yetkilileri eylemleri durdurabilmek için sürgünlere başladı. İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Validebağ Devlet Hastanesi’nde de ücretli yemek uygulamasının başlaması üzerine dün hastanede yapılacak eylem öncesi, İstanbul Tabip (İTO) Odası İşyeri Temsilcisi Doktor Serdar Kaya bir sağlık ocağına sürgün edildi. Hastanenin acil servisinde çalışan 2 doktordan biri olan Kaya’nın sürgün edilmesi üzerine acil servise gelen hastalar geri dönmek zorunda kaldı.
Sürgün kararına rağmen yemek ücretlerinin paralı hale getirilmesini protesto eden SES Anadolu Yakası ve İTO üyelerine hasta ve hasta yakınları ile Validebağ Gönüllüleri Derneği üyeleri de destek verdi. Eylem öncesi hasta ve hasta yakınlarını eyleme çağıran sağlıkçılar, yemek boykotu da yaptılar.
Eylemler birilerini rahatsız etti
Hastane bahçesinde açıklama yapan Serdar Kaya, yemeklerin ücretli hale getirilmesine karşı başlayan eylemlerin birilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.
Yapılan eylemlerde sadece yemeklerin ücretli olmasının yanında, sağlık alanında yaşanan diğer sorunların da protesto edilmesinin yöneticileri rahatsız etmeye başladığını kaydeden Kaya, sürgün edilmesinin nedeninin de bu olduğunu dile getirdi. Hastanelerinde yıllardır huzur içinde çalışan sağlıkçıların Nurettin Karakaş’ın başhekim olmasının ardından baskılar, sürgünler ve tehditlerle karşılaştığını anlatan Kaya, bu duruma sessiz kalmayacaklarını ifade etti. Kaya, eylemlerinin devam edeceğini belirtti.
Eyleme destek veren Validebağ Gönüllüleri Derneği adına Latif Şimşek ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Oğan yaptıkları konuşmalarda sağlıkçılara destek vereceklerini dile getirdi. Sağlıkçılar eylemin sonunda, simit ve meyve suyundan oluşan öğle yemeklerini hasta ve hasta yakınlarıyla paylaştılar. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Çankaya’da rantçı belediye istemiyoruz’

SONRAKİ HABER

Çanakkale depremi nedeniyle İstanbul'da çatlak oluşan bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa