08 Şubat 2009 05:00

İşçiye teşekkür hediyesi!

Hyundai 2009 yılının Ocak ayında Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu. Bu haberi mutlulukla karşılayan firma yetkilileri, hemen ardından da kriz gerekçesiyle işçi kıyımına başladılar.

Paylaş

Hyundai 2009 yılının Ocak ayında Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu. Bu haberi mutlulukla karşılayan firma yetkilileri, hemen ardından da kriz gerekçesiyle işçi kıyımına başladılar. Şimdiye kadar işten atılan ya da özendirilerek işten ayrılmaları sağlanan işçi sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Ancak bu rakam firma yetkilileri için yeterli gelmedi. Çünkü iki olan vardiya sayısı bire düşürülmek isteniyor. Ve bunun için 2300 olan işçi sayısının da 1200’e inmesi gerekiyor. Öncelikli olarak da bu başarının arkasındaki ağır çalışma koşulları nedeniyle bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklara yakalanan işçiler işten atılıyor.
Gelişmeleri gazetemize anlatan Hyundai işçileri, yaşadıkları sorunların ve bunlara tepki verememelerinin nedeninin örgütsüzlük olduğunu söylediler.
TELEFONLA ÇAĞIRDILAR
Yüksel Arıcan 12 Yıllık İşçi. Üretime ara verildiği dönemde telefonla aranarak fabrikaya çağırılmış. Arıcan “Bana kendi isteğinle işten ayrıl, kıdem ve ihbar tazminatının dışında iki brüt maaş ikramiye vereceğiz denildi. Ücretsiz olan izinlerde ücretli olacak denildi. Ben kabul etmedim. İşten attılar. Fabrikada bütün arkadaşlara aynı teklifle geliyorlar” dedi.
İşçilerin kendi istekleriyle işten ayrılmaları yönünde baskı yapıldığını kaydeden Arıcan, özellikle işten atılanların işe iade davası açamayacaklarının söylendiğini aktardı. Arıcan şöyle devam etti: “Müdür diyor ki benim avukatım burada hiçbir yasal boşluk yok. Ama biz başka avukata sorduk ve imzalamadık, atın bizi dedik. Bu sefer gerekçeye kriz yerine performans düşüklüğünü gösterdiler.” Bel ve kasık fıtığından ameliyat olduğunu söyleyen Arıcan “Bizi kullandı sonra sokağa attı. Ben bu saatten sonra nerede iş bulurum?” diye konuştu.
Aydın Sarıca 2 Yıllık İşçi. Henüz 24 yaşında olmasına karşın bel fıtığı olmuş. O da telefonla aranarak görüşmeye çağrılmış ve kendi isteği ile ayrılmayı kabul etmediği için işten çıkarılmış. Sarıca çalışma koşullarını şu sözlerle anlattı: “Hattın hızı 6 dakika. Bu hıza yetişmek için sürekli koşturmaca içindesin. Tek başına çok sayıda iş yapıyorsun kimse yardım da etmiyor. Hat durmayacak. Biz bu koşullar yüzünden hasta olduk ve işten atıldık.”
12 yıllık Hyundai İşçisi İlyas Keleş de bel fıtığı. “Emirlerle işbirliği içinde artık işine yaramayanları işten çıkarıyorlar” diyen Keleş, patronun krizi fırsata dönüştürdüğünü söyledi.
Ayhan Ataç 12 Yıllık İşçi. Alikahya beldesinin yerlilerinden ve kurulsun diye 12 dönümlük arazisini fabrikaya satmış. Ataç yaşadıklarını şöyle dile getirdi: “Bir gün istirahatım yok. Servise bile binmedim yürüyerek gittim geldim işe. Bizi kullandı kullandı, sonunda da attı.” (Kocaeli/EVRENSEL)

HUKUK DIŞI VE GAYRİ İNSANİ

Atılan işçilerin avukatı Ercan Çıtak, Hyundai yetkililerinin çok ciddi usulsüzlükler yaptığını söyledi. Çıtak “Bir kere kriz var diye işçi atıyor ama fesih bildirimine 4857 sayılı İş Yasası’nın 18. Maddesine dayandırıyor. Yani direkt işçinin çalışması ile alakalı madde ile attım diyor. Toplu işten çıkarma var aslında ama İŞKUR’a başvuru yok. Üstelik işten çıkarma yöntemi hem hukuk dışı, hem gayri insani. Arkadaşlarımız dava açtı biz bu süreci sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
Arzu Erkan
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Askeri tersanede işçi dayanışması

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa