08 Şubat 2009 00:00

Gökçek’in başı mahkemelerle dertte

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başı, hakkında açılan davalarla dertte.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başı, hakkında açılan davalarla dertte.
TÜDEF tarafından AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında halkı dolandırdığı ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle açılan 9 davanın 8’i Gökçek aleyhine sonuçlandı. Konuya ilişkin bilgi veren TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, Melih Gökçek’in şahsı ile ilgili bir problemlerinin bulunmadığını dile getirerek, Gökçek’in Ankara’ya reva gördüğü uygulamalar ile ilgili ciddi anlamda sorunlarının olduğunu söyledi.
Çetin, davalarının büyük bir kısmının Kızılırmak suyu ile ilgili olduğunu belirterek, “ASKİ’nin paralarının ASKİ bütçesinde olması gerekirken, suya harcanmadı ve suya yatırım yapılmayarak büyükşehir belediyesinin diğer işlerinde kullanıldı. Kızılırmak projesi sağlıklı hazırlanıp, yürütülmedi ve burada yolsuzluklar yapıldı. Projeyi ihaleye çıkarmadan kendi çevresine verdi. Biz de bu konuda mahkemelere başvurduk” dedi.
Ön ödemeli su sayaçları için halktan alınan paraların haksız yere alındığını ve bu paraların geri verilmesi konusunda idari ve tüketici mahkemelere başvurduklarını ve açtıkları davalardan da sonuç aldıklarını kaydetti.
‘DOĞAL GAZ ZAMLARI YASALARA AYKIRI’
Bir yılda yapılan yüzde 80 doğal gaz zammının durdurulması için Danıştay’a dava açtıklarını söyleyen Çetin, “Sayaçlarda 150 dolar almaları gerekirken 300 dolar alıyorlardı. Şimdiye kadar bu konuda açılan davalarda da mahkeme tüketicilerin lehine kararlar verdi” diye konuştu.
Suyun kademelendirilmesine ilişkin davalar da açtıklarını hatırlatan Çetin, Ankara’da ASKİ tarafından suyun kademelendirilmesini yeniden düzenleyen 2. kademede su tüketim miktarının düşürüldüğünü, bu nedenle tüketicilerin faturalarına yüzde 20 oranında yansıdığı için kademelendirmenin asgari tutarında olması için dava açtıklarını söyledi.
‘GÖKÇEK, YANLIŞ MAL BEYANINDA BULUNDU’
Gökçek’e mal beyanı ile ilgili de dava açacaklarına dikkat çeken Çetin, Gökçek’in mal beyanını eksik olarak verdiğini ileri sürdü. Çetin, “Gökçek mahkemeye mal beyanını yanlış bildirdi. Mahkemeye verdiği mal beyanı sahte.
Belediye Başkanı Gökçek, mahkemeye ‘Sadece bir tane konutum var’ diyor. Oysaki bir tane de tripleks villası var. Eğer mal beyanını tam olarak açıklamazsa biz yine dava açacağız” diye konuştu. (Ankara/DIHA)
ÖNCEKİ HABER

5 KİŞİ RÜŞVETTEN TUTUKLANDI

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa