ABD’de işsizlerin kuyruğu

BURASI Türkiye değil ABD En zengin ülkenin yurttaşları yardım kuyruğunda. ABD’yi vuran ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok insanı işsiz bırakıyor.


BURASI Türkiye değil ABD En zengin ülkenin yurttaşları yardım kuyruğunda. ABD’yi vuran ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok insanı işsiz bırakıyor. İşsiz kalanlar, geçinebilmek için devletin verdiği işsizlik maaşına güveniyor. Hal böyle olunca maaş başvurusunda bulunanlar kamu binalarınını önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Fotoğraftaki kuyruk, Atlanta’da çekilmiş. ABD Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, bir önceki hafta 631 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu, bu 26 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.
ABD İş kurumu verilerine göre işsizlik yardımı için başvuruda bulunan 631 bin kişiye uzatmalı işsizlik yardımı statüsünde desteklenen 1.5 milyon kişinin eklenmesiyle rakam 6 milyon 300 bine ulaşıyor. Eyaletlere göre başvurular da Ocak ayında 20 bin başvuru ile Kaliforniya eyaleti başı çekiyor. Kaliforniya’yı 8 bin 600 başvuru ile Kuzey Karolina, 4 bin 700 ile Ohio takip ederken, Georgia ve Kansas da ABD’de yardım için en çok başvuru alan eyaletler arasında. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net