‘Sözleşmeli Bakan istiyoruz’

SAĞLIKTA ‘dönüşüm’ programı çerçevesinde kamu sağlık hizmetlerinden uzaklaşan birçok uygulama hayata geçiriliyor.


SAĞLIKTA ‘dönüşüm’ programı çerçevesinde kamu sağlık hizmetlerinden uzaklaşan birçok uygulama hayata geçiriliyor.
2007 yılında, genel seçimlerin de etkisiyle, personel alımı yapan Sağlık Bakanlığı’nın tercihini kadroludan yana değil de sözleşmeli istihdamdan yana kullanması da bunlardan biri. 4/b’li ve vekil ebe alımının da başlamasıyla sağlık emekçileri için güvencesiz çalışma hayatı yaygınlaşmaya başlamış oldu.
Devlet özelleştirme politikalarına devam ederken, sağlık emekçileri de yaptıkları eylemlerle, basın açıklamalarıyla 1999’dan beri kadrolu eleman almayan hükümete isyan bayrağını açtı. İşten çıkarılma korkusu başta olmak üzere birçok sıkıntı yaşayan 4/b’liler Şişli Etfal Hastanesi Konferans Salonu’nun önünde ‘Sözleşmeli bakan istiyoruz’ diyerek slogan attı.
SES Şişli Şubesi’nin düzenlediği basın açıklamasında konuşan İlyas Cezik, sorumlulukları aynı olduğu halde kadrolularla aralarında özlük-ekonomik yönden farlılıklar olduğunu vurguladı. Sağlıkta özelleştirme politikalarına, güvencesiz çalıştırmaya, angaryaya, ücret adaletsizliğine karşı olduklarını ifade eden Cezik, “İş güvenceli-kadrolu çalışma, herkese sağlık-güvenli gelecek, insanca çalışabileceğimiz ve yaşayabileceğimiz koşulların oluşturulmasını istiyoruz” dedi.
‘4/B’Lİ NASILSA GİDER’
Sözleşmelilerin yaşadığı sıkıntıları gazetemize anlatan SES Şişli Şube Eğitim Sekreteri Selma Ateş Yılmaz, “Arkadaşlarımız aslında psikolojik baskı altında” diyor. Sözleşmelilerin her durumda ilk akla gelen kamunun zencileri olduğunu belirten Yılmaz, “4/b’lilere nasılsa gider gözüyle bakılıyor” dedi.
70-80 TL’lik bir yardım alabilen kadroluların hakkından sözleşmeliler faydalanamıyor, ailelerinden aylarca ayrı kalıyor. Yılmaz bu durum için “Sizin faydalandığınız haklardan yanı başınızdaki çalışma arkadaşınız yararlanamıyor, uygulamanın sizi birbirinize kışkırtma gibi bir durumu da ortaya çıkarıyor. Bu çok ahlak dışı bir durum” dedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net