Fotoğraf: Evrensel

Kadirli’de temizlik işçileri ekmek için iş bıraktı

Kadirli’de temizlik işçileri, ücretlerini alamadıkları için ekmekli iş bırakma eylemi başlattı.


Kadirli’de temizlik işçileri, ücretlerini alamadıkları için ekmekli iş bırakma eylemi başlattı. Dört aydır ücretlerini alamayan işçiler, alacakları ödenene kadar eylemlerine devam edeceklerini söylediler. Temizlik işlerinin ihalesini alan Onurlar Temizlik adlı şirkette çalışan işçilerin ücretleri şirketin belediyeden alacağını tahsil edilemediği gerekçesi ile 4 aydır ödenmiyor.
İlçede çöpleri toplamayan işçiler, durumu ekmek yiyerek protesto ettiler. Şehit Vedat Kocadallı Mahallesi’ndeki toplanma yerinde bir araya gelen 50 temizlik işçisi, alacakları ödenene kadar eylemi sürdüreceklerini ve çöpleri toplamayacaklarını söylediler. İş bırakma eylemi yapan işiler adına açıklamada bulunan Ali Kocaboğa, “Dört aydır ücret alamıyoruz. Evimizin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Esnafa borçlu olduğumuz için çarşıya çıkamıyoruz. Alacağımızın tamamı tahsil edilinceye kadar işi bıraktık. Perişan durumdayız. Yetkililerin bize yardımcı olmasının bekliyoruz” dedi.
EKMEK DAVASI
Eylemde sadece ekmek yiyerek durumlarını anlatmaya çalışan işçiler, “Bizim amacımız ekmek davasıdır. Kimseyle bir sorunumuz yok. Evimize ekmek götürmek için her gün pis kokular içinde çalışıyoruz. Bizim başka geçimimiz yok” şeklinde konuştular.
Konuyla ilgili olarak şirket yetkilileri, Belediye Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ile görüştüklerini, 15 Mart’ta ödeme yapacaklarını söylediler. Buna rağmen işçiler, işe çıkmayarak eylemlerine devam ettiler.
www.evrensel.net