CHP, Deniz Feneri’yle ilgili savcılığa başvuracak

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay ve CHP MYK Üyesi Ali Kılıç, Deniz Feneri’yle AKP iktidarı arasında ilişki olduğunu söyleyerek, 10 soru ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvuracaklarını açıkladı.


CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay ve CHP MYK Üyesi Ali Kılıç, Deniz Feneri’yle AKP iktidarı arasında ilişki olduğunu söyleyerek, 10 soru ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvuracaklarını açıkladı. Okay ve Kılıç, TBMM’de Deniz Feneri e.V. davası hakkında düzenledikleri basın toplantısında, savcılığa yöneltecekleri soruları şöyle sıraladı:
uAlmanya Vakıfbank Şubesi 25 Nisan 2007 tarihinde basıldıktan sonra Vakıfbank Genel Müdürlüğü bir soruşturma başlattı mı?
uHükümetin bankalardan sorumlu devlet bakanı, ‘Yurtdışında bir Türk bankası neden basılır, bu onur kırıcı bir şey’ deyip bir inceleme yaptırdı mı?
uDeniz Feneri ile ilişkili kişiler Almanya Vakıfbank Şubesi’nden ne tutarda kredi kullandı?
*Deniz Fenerinin Almanya’daki merkezine hangi kırmızı pasaportlular gitti?
*Başbakan’ın oğlu Deniz Feneri’nin Almanya’daki merkezine gitti mi?
*RTÜK Başkanı Zahid Akman, 15 Şubat 2007 tarihinde İstanbul 28. Noter’de yapılan işlemle Almanya sınırları içinde Mehmet Gürhan’a genel vekaletname verdi mi?
*RTÜK Başkanı Akman, kurduğu şirketlerin ana sermayesini nereden buldu?
*Bu şirketlerdeki hisselerini RTÜK Başkanı olduktan sonra devrettiğini açıklamıştı. Bu devirden ne kadar para kazandı?
*Akman, OFWG adlı kooperatif adına Hilton Otelinde kaldı mı?
*Şükrü Gültekin, Zahid Akman’ın Genel Müdürü bulunduğu ASSPLAN şirketinin kardeş kuruluşu olan ASSTEAM’e 1 milyon 290 bin avro gönderdi mi?
(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net