27 Şubat 2009 05:00

Organik tarıma destek azaltıldı

Organik tarım ve iyi tarımla ilgili yapılacak destekleme ödemesi, dekar başına 20 TL’den 18 TL’ye düşürüldü.

Paylaş

Organik tarım ve iyi tarımla ilgili yapılacak destekleme ödemesi, dekar başına 20 TL’den 18 TL’ye düşürüldü.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, “Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Organik Karım DESTEĞİ (OTD) ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliği’ne göre yıl içerisinde organik tarım yapan ve ÇKS’de 2008 üretim sezonu ile OTBİS icmalinde kayıtlı olan, OTD uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak. İyi Tarım Uygulamaları Desteği (İTUD) ödemesi, İTU Yönetmeliği’ne göre bireysel veya grup halinde iyi tarım uygulamaları faaliyetinde bulunan ve ÇKS’de 2008 üretim sezonunda kayıtlı olan, bu tebliğde İTUD uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak.
OTD ödemesi, organik tarım yapılan OTBİS icmalinde kayıtlı toplam tarım arazisi büyüklüğü ile ÇKS’deki toplam arazi büyüklüğü karşılaştırılarak yapılacak. İTUD ödemesi, İTU faaliyetinde bulunulan ve yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan tarım arazilerinin ÇKS’ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak yapılacak. Ödemeler, ÇKS’ye işlenen müracaat bilgileri çerçevesinde ÇKS’deki desteklemeye esas olan toplam alanları geçmemek kaydıyla yapılacak.
DGD SORUSU
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, Doğrudan Gelir Desteği (DGD) ödemelerinden, hak sahiplerinin haberi olmadan yapılan yüzde 20’lere varan kesintileri sordu.
Halis, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle dün Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Tunceli’de tarım üreticilerine DGD olarak yapılan ödemelerin, kaymakamlıklarca Ziraat Bankası müdürlüklerine verilen talimatlar doğrultusunda, hak sahiplerinin haberi olmadan yapılan yüzde 20’lere varan kesintileri sordu. Destek paralarını alan köylülere kesintilerin “Gazze” için yapıldığının söylendiğine ve kesintiye dair makbuz verilmediğine değinen Halis, konuyu basınla paylaşması üzerine, Tunceli-Mazgirt Kaymakamı M. Ali Gürbüz’ün “Bağış için bir talimat verdim. Makbuz da kesildi. Makbuz almayan varsa gelsin verelim. Topladığımız parayla tarım binasını yeniledik. Misafirhane yaptık. Allah’a şükür başka bir yere harcamadık” dediğini hatırlattı. Halis, bu açıklamalar doğrultusunda Beşir Atalay’dan şu sorulara yanıt istedi: “Hak sahiplerinin haberi olmadan yapılan bu kesintiler suç değil midir? Söz konusu bölgede yapılan bu haksız kesintilerden dolayı ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu kesintiler hangi tarihten beri yapılmaktadır? Bu kesintiler hak sahiplerine geri ödenecek mi?” (EKONOMİ SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Sıra birlik hükümetinde

SONRAKİ HABER

Kendisini taciz eden teşhirciyi kameraya alıp şikayet etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa