Mermer fabrikalarında işçi kıyımı


Mermer rezervi bakımından ülkede oldukça önemli bir yere sahip olan Elazığ, dünyanın da çeşitli merkezlerine mermer ithal etmekte. Avusturya, Portekiz, ABD ve İsrail gibi ülkelerin yanı sıra Kabe’nin çeşitli yerlerine Elazığ mermerinin döşeneceği, edinilen bilgiler arasında. İrili ufaklı 30’a yakın işletmenin olduğu Elazığ’da bu işten ekmek yiyen on binlerce aile de istihdam edilmekte.
Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Mesta Mermer Fabrikası da bu işletmelerden sadece birisi. 2005 yılında yapımına başlanmış ve 2006’da yüzde yüz kapasite ile çalışmaya başlamış olan fabrika, bünyesinde 250 işçiyi barındırıyor. 1.5 milyon metrekare işlenmiş mermer üretimi yapabilme kapasitesine sahip Mesta Traverter Mermer AŞ, ürettiği mermerin yüzde 80’ini ihraç etmekte. Ancak son zamanlarda revaçta olan krizi bahane ederek işten atmalar, mermer sektöründe de görülmeye başlandı.
90 bin metrekare alanın 60 bin metrekaresinde kurulan fabrikanın 14 bin metrekaresi ise kapalı alan. Fabrikada 6 bin 500 metrekare alanın blok alanı olarak kullanıldığı belirtilirken, fabrikada mermerle ilgili tüm işlemler yapılabiliyor.
35 İŞÇİ ATILDI
İşçiler, oldukça kârlı bir yatırım olarak değerlendirdikleri mermer sektöründe işten çıkartılmalarının anlamsız olduğunu kaydediyorlar. İsimlerini vermek istemeyen işçiler, toplam olarak 35 kişinin işine son verildiğini açıkladılar. Birçok kişinin de ücretsiz izne ayrıldığını kaydeden mermer işçileri, “Kriz var gerekçesi ile işimizden olduk. Tazminatlarımızın da taksitle verileceğini açıkladılar” diyerek, zor dönemler yaşadıklarının altını çizdiler. Çalışan işçilerin de 2 aydır ücretlerini alamadıklarını kaydeden işten atılan işçiler, krizin patronlara hiçbir zararı dokunmadığını, ancak çaresizlik içerisinde faturanın kendilerine ve ailelerine kesildiğini kaydettiler. (ELAZIĞ)
Özkan Zülfikar
www.evrensel.net