09 Mart 2009 04:00

Dünyayı değiştirmek için yürüdüler

8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürüyüş ve mitingle kutlayan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, ‘dünyayı değiştirmek için yürüdüklerini’ söyleyip...

Paylaş

8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürüyüş ve mitingle kutlayan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, ‘dünyayı değiştirmek için yürüdüklerini’ söyleyip, savaşa, şiddete, tacize karşı artık susmayacaklarını ilan ettiler. Parti, kitle ve meslek örgütleri ve derneklerden kadınlar dün saat 12.30’da Kolej Kavşağı’nda, ‘Dünyayı değiştirmek için yürüyoruz’ pankartı arkasında yürüdü.
BEYAZ EŞYA MAKETİ
Mor rengin hakim olduğu kadınlar, rengarenk giysi, flama, pankart ve dövizleriyle adeta baharı getirdiler. Ellerinde zil ve teflerle şarkılar söyleyip, sloganlar atan kadınlar, renkli sprey boyalarda caddelere özgürlük yazdılar. Kadınlar Türkçe ve Kürtçe barış yazılı bayraklarla barış istemlerini alana taşıdılar.
Bir grup kadının, Tunceli’de seçim rüşveti olarak dağıtılan beyaz eşyayı protesto için, buzdolabı maketleriyle yürüdüğü eylemde, her yöreden türküler söylenip, halaylar çekildi, horonlar tepildi.
‘BÖYLE GİTMEZ’
Yoğun polisiye önlem ve panzerli barikat arkasında miting alanına yerleşen kadınlar, adına Medine Adıgüzel yaptığı konuşmada, sokağa her çıktıklarında hor görülen, kürsülerde söz hakkı tanınmayan, işten en önce çıkartılan, hastaya, çocuğa bakmakla hükümlü kılınan kadınlar olduklarını ifade ederek, alana ‘artık bu düzenin böyle gitmeyeceğini’ söylemeye geldiklerini söyledi.
Yerel seçimlere de değinen Adıgüzel, “Kent yönetiminde hakkımız olduğunu anlatmaya geldik” dedi.
KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül’ün de kısa bir konuşma yaptığı kürsüden, Mamak Kadın Muhtar Adayı Nurhayat Farımaz ve bazı semtlerden muhtar adayları kadınları selamladılar. Miting, müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi.
(ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

İşçi kadınlar şenlikteydi

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa