11 Mart 2009 04:00

DOKUZ ONBEŞ

“Üç büyük” takımın uzun bir aranın ardından şampiyonluğa yeniden ortak olması yorumcuların da yüzünü güldürdü.

Paylaş

“Üç büyük” takımın uzun bir aranın ardından şampiyonluğa yeniden ortak olması yorumcuların da yüzünü güldürdü. Reytinge dayalı medya düzeninin baş aktörleri olan futbol yorumcuları bu hafta 3 İstanbullu adına oldukça pembe bir tablo çizdiler. Birbirinin adeta kopyası olan futbol programlarında bu pazar “Şampiyon kim olur?” anketleri ile süslenen saatler geçirdik. Programlardaki izleyici ilgisini paraya dönüştürme hevesi saatlerce süren programlarda kimi zaman birden çok anket yapılmasına neden oldu. Birkaç hafta öncesine kadar örneğin Aragones için “Dede, gözleri görmüyor, derhal gönderilmeli” şeklinde yorum yapan yorumcular, üst üste alınan galibiyetlerin ardından şimdi Fenerbahçe için şampiyonluk hesapları yapmaya başladılar. Diğer takımlar için yapılan yorumlar da bundan pek farklı değil. Her hafta ekranlara çıkıp derin(!) bilgileriyle futbol konusunda bizleri aydınlatan(!) yorumcularımız skorun verdiği rahatlık ve de taraftarlık duygularıyla bu hafta da skor yorumculuğu yapmaktan öteye gidemediler. Madem futbol sadece sonuç işi o halde bu kadar gevezeliğe ne gerek var? Zaten, bütün bu yorumların temelinde, “Kazanan her zaman haklıdır” mantığı bulunmuyor mu?
Tutulan takım adına top çizgiyi geçtiği sürece sorun yok.
***
TV 8’de ekrana gelen “Ve Gool” programında uzun bir sürenin ardından Selim Soydan’ı ilk kez bu denli mutlu gördük. Daha önceki haftalarda program boyunca “suratından düşen bin parça” haliyle oturan Soydan, Fenerbahçe’nin son maçlarda aldığı galibiyetlerle belli ki morallenmiş ve umutlanmıştı. Soydan, gülücükler saçan yüzüyle program buyunca en çok söz alan isim olurken gazetesindeki köşesinde de tüm senenin en coşkulu başlığını kullandı: “Fenerbahçe geliyor”!
***
Kanaltürk’te ekrana gelen “Telegol” ise yine futbol dışı sohbetlere sahne oldu. Fenerbahçeli Emre’nin rakibine yaptığı sportmenlik dışı hareket için “Ne var bunda bu hareketi herkes yapıyor. Bu ülkede kızın kafasını kesiyorlar. Emre yaptı diye ne olmuş ki?” diyen Sinan Engin herkesi şaşırttı. Kurtlar Vadisi dizisindeki şiddet sahnelerinin de normal olduğunu söyleyen Engin, dizinin herhangi bir toplumsal rahatsızlığa neden olmadığını belirterek “Herkes bu diziyi izliyor. Polisler bile izliyor. En çok izlenen dizi” diyerek Emre’nin yaptığı harekete farklı bir yorum getirdi(!) Sinan Engin bu görüşüyle, spor medyasında Emre’nin arkasında duran belki de tek yorumcu oldu.
***
Kanal 1’de ekrana gelen Futbol Merkezi” ile son verelim. Yapımda, Can Çobanoğlu’nun konuklara sırtını dönüp programa gelen mesajları inceleme alışkanlığı devam ediyor. Onca konuk, onca konuşma bir yana, programın en çok dikkat çeken yönü bu…
REFİK SILA GÜVENÇ
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Van’da Azadiya Welat ve Günlük gazetelerine destek

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa