24 Mart 2009 00:00

Muhabir Anadolu’ya yola çıkıyor

3 ŞUBAT 2009’da Rotterdam Şehir Tiyatrosu’nda prömiyer yaptıktan sonra bu ay garajistanbul’da İstanbul seyircisiyle buluşan Muhabir nisan ayında da Anadolu yolcusu.

Paylaş

3 ŞUBAT 2009’da Rotterdam Şehir Tiyatrosu’nda prömiyer yaptıktan sonra bu ay garajistanbul’da İstanbul seyircisiyle buluşan Muhabir nisan ayında da Anadolu yolcusu. Muhabir Mehmet Ali Alabora’nın kişisel öyküsünden yola çıkarak hazırlanmış bir oyun. Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, yeni oyunları “Muhabir”de oyuncunun kendi kimliği ve bedeni üzerinde bir yolculuğa çıkarken, yine aynı oyuncunun tanıklık ettiği, kendini ilişkilendirdiği ya da içinde olduğu olaylar üzerinden bellek tazelemeyi, yakın tarihimize bakmayı, dünyada eş zamanlı yaşanan olaylar ile ilişkilendirmeyi, kişisel olan üzerinden derinleşerek toplumsal olanı hatırlamayı hedefliyor.
Oyun, 4 Nisan’da Karadeniz turnesine Rize’den başlayarak, Arhavi, Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun, Antep, Tarsus, Adana, Antakya, Mersin, Ankara, Bursa, İzmir’de yollarda olacak.
Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, “Biz haberin bize ulaşana kadar geçirdiği evrelerle, gerçek olan, ya da gerçek olanın bize sunulma biçimleriyle ilgileniyoruz. Şimdi de M. Ali Alabora’nın kişisel hikayesinden hareket ederek, bireysel olandan toplumsal olana varmayı, haberlerimiz aracılığı ile bellek tazelemeyi, farkındalık yaratmayı, gerçeğe, olan bitene yeniden bakmayı, değişmeyi ve değiştirmeyi seçiyoruz” diyorlar.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuklara horoz dövüşü yaptırılmış

SONRAKİ HABER

Bu Suudiler adam olmaz!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa