24 Mart 2009 00:00

Kara Katür Yazılar

Kuşkusuz yalan söylemek kötü bir şeydir.

Paylaş

Kuşkusuz yalan söylemek kötü bir şeydir. Bu yüzdendir ki insanlar karşısındakinin samimi olup olmadığını değerlendirmeye alırken gözlerine bakmayı tercih ederler! Çünkü yurdum insanına göre gözler yalan söylemez:
- Yav Abidin ağabey, biliyor musun sen çok şanslı bir adamsın!
- Hayırdır Cemal ne oldu? Nerden çıkardın bunu!
- Dur anlatayım ağabey! Geçen gün milli piyangodan bir bilet almıştım, büyük ikramiyenin bir küçüğü olan miktar bana çıktı! Ama paranın hepsini repoya yatırdığım için şu an meteliğe kurşun atıyorum ağabey! Allahtan paranın bana çıktığını öğrenir öğrenmez kendi kendime söz vermiştim! Demiştim ki “Ulan olur da ikramiyenin elime geçmesi zaman alırsa borç aldığım ilk kişiye ikramiyenin onda birini vereceğim” Bu kişi sensin ağabey, sevabına bir 50 TL koltuk çıksan diyorum!
- Haydi lan hödük, şu gözlere bak! Sen git de başkasını kandır!
Aslına bakılırsa insanlar yalan söyleyeceği kişiyi ve ortamı çok iyi değerlendirmelidir. Ama siyasilere bakılırsa bu o kadar da önemli değildir! Çünkü siyaset bu ülkede yalan üzerine kurulmuştur:
- Sevgili vatandaşlarım! Eğer ki belediye reisi seçilirsem kasabamıza okul yaptıracağım!
- İyi de sayın başkan, kasabamızda okul zaten var! Göçten dolayı okulda okuyacak çocuk kalmadı ki! Siz okulu bırakın da bu insanları kasabada nasıl tutarsınız ondan bahsedin!
- Ulan hödük okul dedikse anla işte! Şurada bir sürü kadın kız var bozmayalım ağzımızı değil mi!
Ayrıca bu ülkede siyasiler kadar yalan söyleyen başka bir kurumun da olacağını sanmıyorum. Zira siyasilerin yalan söyleme hızını ölçen bir araç olsaydı bu kesinlikle saatte 500 kilometreyi bulurdu:
- Gördün mü hemşo, tam sağından hızla bir şey geçti!
- Başbakanın yalanıdır kardeş! Dün de ardı ardına 10 tane birden geçmişti!
- Acaba bu geçen neydi ki çok merak ettim!
- Hani “Kriz bizi teğet geçti” demişti ya o geçmiştir! Zira her gün geçiyor buradan!
Bu ülkede insanlara “En rahat nerede yalan söylenir” diye soru sorulsa kuşkusuz bunun cevabı “meclis” olacaktır. Çünkü maalesef meclis, seçim öncesi olmadık vaatler veren insanlardan oluşmaktadır:
- Sayın Vekilim, hatırlarsanız seçimden bir gün önce bana “Oğlunu işe koyacağım” demiştiniz! Siz vekil oldunuz ama oğlum hala işsiz!
- Yav çalışıp da ne olacak! Görüyorsun işte ülkede kriz var! Şimdi bir işe koyalım da çocuk işten mi atılsın! Düşünsene çocuğunun psikolojisini! Beterin beteri var siz yine iyisiniz!
Adam taksiye bindiğinde çok sarhoşmuş. Taksiciye kendini öyle zengin tanıtmış ki taksinin kiralık olduğunu öğrenince çıkartıp kartını uzatmış:
- Yarın bu adrese gel, taksiyi üzerine yapayım!
Ertesi gün taksici soluğu söz konusu adreste almış. Şoför kendini tanıtıp dün geceyi hatırlatmış! Adam yeni yeni kendine geliyormuş:
- Yav hemşehrim sen dün geceki kafamı getir ben sana değil taksi gemi alayım!
Veli Bayrak
ÖNCEKİ HABER

trafik cezası

SONRAKİ HABER

Yurtdışı üretici fiyatları Mayıs’ta yıllık yüzde 30,66 arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa