24 Mart 2009 00:00

Engellilere eğitim engeli!

EĞİTİM Sen Genel Başkanı Zubeyde Kılıç, dün yaptığı açıklama ile yabancı özel okulların engelli öğrencilerinin eğitim hakkına yasak getirildiğini açıkladı.

Paylaş

EĞİTİM Sen Genel Başkanı Zubeyde Kılıç, dün yaptığı açıklama ile yabancı özel okulların engelli öğrencilerinin eğitim hakkına yasak getirildiğini açıkladı.
Kılıç, Özel Yabancı Ortaöğretim Sınav Yürütme Kurulu’nun, 31 Mart’ta yapılacak sınava engelli öğrencilerin alınmayacağına ilişkin kararına tepki gösterdi. Kılıç, 20 Mart’ta sona eren başvuru süresinden sadece iki gün önce yapılan açıklama ile ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Başta Anayasa olmak üzere Özürlüler Kanunu ve MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre bireylerin her ne sebeple olursa olsun eğitim haklarının engellenemeyeceğini ve hiçbir sebeple bu hakların ellerinden alınamayacağını, sınav başvuru kılavuzunda böyle bir yasağın bulunmadığını belirten Kılıç, Sınav Yürütme Kurulu’nun kararını “hukuk dışı bir uygulama” olarak değerlendirdi. Engelli öğrencilere yönelik böylesine bir yasağın bugüne kadar söz konusu olmadığını dile getiren Kılıç, bu yıl çeşitli bahanelerle bu tür bir uygulamaya gidilmiş olmasının anlaşılır bir yanı bulunmadığını ifade etti. Kılıç, eğitimde her türlü ayrımcılığa karşı olunması gerekirken, sadece engelli olmalarından dolayı öğrencilerin eğitim hakkında kısıtlamaya gidilmesinin, hukuka da insanlığa da yakışmadığını dile getirdi. Kılıç, eğitim sistemi içindeki tüm ayrımcı uygulamalar gibi engelli öğrencilere yönelik bu aşağılayıcı uygulamaya da son verilmesini istedi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

1 derslik, 110 öğrenci

SONRAKİ HABER

Kısa vadeli dış borçlar 120,6 milyar dolara yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa