AKP’NiN KALESiNDE iŞÇiLERiN ÖFKESi

AKP’NiN KALESiNDE iŞÇiLERiN ÖFKESi

AKP’nin ‘kalesi’ olarak görülen Kayseri’de krize, işsizliğe ve ‘kriz bize teğet geçti’ diyen hükümete tepki büyüyor.


AKP’nin ‘kalesi’ olarak görülen Kayseri’de krize, işsizliğe ve ‘kriz bize teğet geçti’ diyen hükümete tepki büyüyor.
Çok değil bundan birkaç hafta önce bindirilmiş kıtalar misali AKP mitingine getirilen ama coşkusunun ve geçmiş seçimlere göre kitleselliğinin azaldığı topluluktaki işçi ve emekçiler bu kez hükümete öfkelerini dile getirdiler. Geçim sıkıntısı nedeniyle kurdukları serbest kürsüde söz alan işsizler “İntihar mı edelim, hırsızlık mı yapalım, hani kriz bizi etkilemeyecekti, ey başbakan duyuyor musun bizi” diyerek öfkelerini dile getirdiler.
KARAR İŞÇİ TOPLANTISINDA ALINMIŞTI!
Yüzlerce işçinin katılımıyla önceki gün yapılan eylemde konuşan SES Şube Başkanı Orhan Karakaya, TÜMTİS il temsilcileri ve işçiler yapılan bu eylemin, geçen ay yapılan büyük işçi toplantısında karar altına alındığını ve bundan sonra da eylem ve etkinliklerin devam edeceğini söylediler.
Eylemde açılış konuşmasını yapan Karakaya, krizin sermayenin krizi olarak görülmesi gerektiğini, patronların aşırı kâr hırsının yoksulluğun sebebi olduğunu bu nedenle de yükünü işçi ve emekçilerin çekmemesi için mücadele etmek gerektiğini ifade etti. Kayseri’de son yılların en büyük işsizliğinin yaşandığını söyleyen Karakaya, “Tüm yaşananlar sermayeye karşı mücadele etmekten başka yol kalmadığını gösteriyor” dedi. Konuşmanın ardından söz alan TÜMTİS temsilcilerinden Murat Tarum da; “Artık ekmek aslanın midesinde bile değil ki alalım, aslan yok artık, bizler ne yapacaksak kendimiz yapacağız örgütlenmekten başka çare yok” diyerek birlik çağrısı yaptı.
MİKROFON İŞSİZLERDE!
Adının Mehmet olduğunu söyleyen genç bir işçi, 7 aydır işsiz olduğunu çocuğuna bir dürüm bile alamadığını söyleyerek cebindeki bozuk paraları yere attı. İşçi ve emekçiler olarak kendilerinin birçok şeyi üretmelerine rağmen neden bunların sahibi olamadıklarını da soran Mehmet, “O zaman birleşip bu haramzadelere ders verelim, hepsi şimdi kapı kapı oy peşindeler niye şimdi yanımızda değiller” diyerek öfkesini dile getirdi.
Aylardır belediyenin önüne gidip iş istediğini ama kendisiyle bir kez olsun ilgilenilmediğini söyleyen bir diğer işsiz de “Oy moy yok kimseye! Kapıma gelmesinler” dedi.
Yapılan eyleme ilgi büyük olurken bazı fabrikalardan da yoğun olarak katılan işçiler ise eylemi biraz uzaktan izlemeyi tercih ettiler. Nedenini sorduğumuz işçiler bize yan taraftaki binanın terasında duranları işaret ederek “İşte bunlardan dolayı” diyorlar. “Kim onlar” diye soruyoruz. “Kim olacak tabi ki patronun yalakaları ve şefler” diye yanıtlıyorlar ve ekliyorlar: “Düşünün bizden ne kadar korkuyorlar. Demek ki birleşsek kim bilir ne olur. Bu devran böyle gitmeyecek.”
Eyleme destek verenler arasında Emek Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Daşkın ve il yöneticileri de var. “İşten atmalar yasaklansın” sloganının atıldığı eylemde, bir sonraki eylemde buluşmak üzere alkışlarla ıslıklarla hükümete tepkiler yollandı. (Kayseri/EVRENSEL)
www.evrensel.net