24 Mart 2009 04:00

ABD, Afganistan’dan çıkış arıyor

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan’dan çıkış stratejisine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan’dan çıkış stratejisine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Washington’un yeni Afganistan stratejisini duyurmaya hazırlanan Obama, ABD’deki CBS televizyonuna verdiği mülakatta Afganistan’da hedefe varmak için askeri gücün tek başına yeterli olmayacağını söyledi.
Obama, Taliban’ın yenilmesini hedefler arasında saydı. ABD yönetiminin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, BBC’ye verdiği demeçte, Washington’un bu iki ülkeye yönelik stratejisinin aynı olacağını söyledi.
KARZAİ GÖZDEN DÜŞTÜ
İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesi ise, Afganistan Devlet Başkanı Karzai’yi baypas etmek isteyen ABD’nin bu ülkeye başbakan atayacağını iddia etti. Gazete, Obama’nın göreve geldiğinde, kurmaylarından ülkenin Afganistan ve Pakistan siyasetini yeniden şekillendirecek bir değerlendirme raporu istediğini yazdı.
Raporun 31 Mart’ta Lahey’de düzenlenecek Afganistan konulu bir konferansta açıklanmasının beklendiğini belirten Guardian, haberini raporun hazırlık sürecinde görev alan diplomatlara dayandırdı. Buna göre, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi yolsuzlukla yeterince mücadele etmemekle suçlayan ABD yönetimi, Avrupalı müttefiklerinin de desteğiyle, Kabil yönetiminde yeni bir makam oluşturmak istiyor. Washington’un, Devlet Başkanı olarak alternatifi olmadığına inandığı Karzai’nin yanı sıra, güvenebileceği bir ikinci isim arayışında olduğu ve bu ismin de başbakanlık görevini üstlenebileceği belirtildi. Guardian, dış yardımların merkezi hükümet yerine doğrudan eyaletlere aktarılmasını öngören bir önerinin de raporda yer aldığını yazdı.
10 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan, Afganistan’daki NATO gücü, biri militan lider Mevlevi Hasan olmak üzere 10 militanı öldürdüğünü bildirdi. Taliban'ın güçlü olduğu bölgede önceki gün de iki NATO askeri ile bir müteahhit öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İngiliz polisine ‘sert müdahale’ eleştirisi

SONRAKİ HABER

HDP'den 19 Mayıs buluşmasının "Liderler fotoğrafı"na tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa