25 Mart 2009 04:00

Önce evleri yıkıldı, sıra hayatlarında!

Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle Kağıthane Sanayi Mahallesi’ndeki gecekonduları yıkılan 42 aile, ekonomik kriz nedeniyle evlerinin taksitlerini ödeyemiyor.

Paylaş

Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle Kağıthane Sanayi Mahallesi’ndeki gecekonduları yıkılan 42 aile, ekonomik kriz nedeniyle evlerinin taksitlerini ödeyemiyor. Evleri yıkılan aileler, 10 yıl borçlanarak Hamidiye Mahallesi’ndeki sosyal konutlara taşındı.
Toplam 110 bin TL borçları olan ailelerin çilesi, yeni evlerine taşınmakla son bulmadı. Ekonomik kriz nedeniyle sarsılan aileler, şimdilerde 682-741 TL arasında değişen ev taksitlerini ödeyemez durumdalar.
YENİ BİNAYA İKİNCİ EL ASANSÖR MOTORU
Üstelik ailelerin tek sorunu parasızlık da değil. Ailelerin yıllarca dişinden tırnağından artırdığı parayla aldığı bu evlerin birçok eksiği var. Sekiz katlı binalardaki sorunlar yaşamı çekilmez hale getiriyor. Çatılardan bina içine sızan sular alt katlara kadar iniyor. İnşaatı yeni bitmiş binaların asansörlere ucuz olsun diye “ikinci el” motorları takıldığından, insanlar asansöre binmekten korkar olmuş. Koridordaki mermerler tek tek dökülüyor, zemin katlardaki sığınaklara yapılan su depoları da gerekli izolasyon yapılmadığı için duvarlarda ve bina zemininde rutubete neden oluyor.
SON DARBEYİ KRİZ VURDU
Ekonomik kriz, tüm bu zorluklarla boğuşan ailelerin karşısına, işten atılma, ücret düşüşleri, sigorta hakkı gaspları gibi yeni sıkıntılarla çıktı. Taksitler ödenemez hale gelince de ev sahipleri topladıkları imzalarla Toplu Konut İdaresi Emlak Daire Başkanlığı’na başvurarak, ödemelerinin geçici olarak dondurulmasını ya da taksit miktarlarının düşürülmesini istediler. Emlak Dairesi Genel Müdürü Mahmut Kocameşe ile de yüz yüze görüşen mağdurlar, “Yemeyeceksiniz, içmeyeceksiniz ama taksitinizi ödeyeceksiniz” yanıtını aldılar.
İŞYERİNE YÜRÜYEREK GİDİYOR
Kriz gerekçesiyle işyerinde iki aydır sigortasız çalıştırılan Hasan Akgül, ay sonunda eline geçen paranın sadece 1100 TL olduğunu söylüyor. Akgül, 741 liralık taksit dışında 250 lira da doğal gaz faturası ödüyor. İki çocuk okutan Akgül, her gün işyerine yürüyerek gidip gelmek zorunda kalıyor.
ŞUÇ MU İŞLEYELİM?
Nuriye Yaman da aynı apartmanda yaşıyor. Eşinin emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Yaman, bunun da geçinmek için yeterli olmadığını söylüyor. Bir yandan evin borcunu ödeyemey çalışıyor, bir yandan da yaşamaya devam ediyor. 5 bin lirayı aşan kredi kartı borçları bulunan Yaman, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Onlara dürüst gözüyle bakmam” diyerek kredi kartı borçlularını suçlamasına da tepki göstererek, “Suç mu işleyelim” diye soruyor.
(İstanbul/EVRENSEL)

SOSYAL DEVLET BU MUDUR

Aynı apartmanda oturan Necmi Öncü ise evli ve işsiz. Telekom emeklisi babası Sadık Öncü de oğlu ile birlikte yaşıyor. TOKİ’nin yeni uygulamasını ilk olarak kendileri üzerinde denediğini ifade eden Necmi Öncü, “Ödeyemiyorsan 5 yıl kiracı ol, ondan sonra da defol!” sözlerine ilişkin, “Sosyal devlet bu mudur” diyerek, yeni uygulamaya tepki gösteriyor. Selçuk Yazıcı, İstanbullu; “Yani gidecek başka köyümüz de yok” diyor. 600 lira emekli maaşı alan Yazıcı, bir yıl önce kiracı olmayı kabul etti. İki kez kalp ameliyatı olan Yazıcı, mekanik kalp kapakçığı ile yaşarken bir de astım hastalığına yakalandı. Günde altı kez solunum makinesine bağlanan Yazıcı, “Beni onlar hasta etti” diyor. Yıllarca çalışarak elde ettiği bütün geliriyle 1982 yılında Sanayi Mahallesi’ndeki gecekonduyu alan Yazıcı, “Onu da elimden aldılar” diyor çaresizlikle.
Şenay Kumuz
ÖNCEKİ HABER

Barajlar dolmaya başladı

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa