25 Mart 2009 04:00

PMD: Gazetecilere yönelik tehdit ve yasaklara hayır

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), gazetecilere yönelik son dönemde inanılmaz baskılar yapıldığını belirterek, “tehdit ve yasaklara hayır” dedi.

Paylaş

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), gazetecilere yönelik son dönemde inanılmaz baskılar yapıldığını belirterek, “tehdit ve yasaklara hayır” dedi. PMD Yönetim Kurulu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, gazetecilere ve gazetelere yönelik baskı ve tehditler eleştirildi. Başbakan Erdoğan’ın “boykot” çağrıları ve Melih Gökçek’in bazı gazetecileri tehdit etmesi kastedilen açıklamada, “Basın özgürlüğü hiçe sayılıyor, gazeteleri boykot çağrıları sürdürülüyor, aynı zamanda okurlar cezalandırılmak isteniyor...” denildi.
Gazetecilerin yasaklandığı, işin tehdit boyutlarına kadar vardırıldığı vurgulanan açıklamada, “Türkiye’de gazetecilik yapmak giderek ‘demokrasi dışı’ anlayışların etkisi ile tehlikeli bir sürece evriliyor” sözlerine yer verildi.
‘DEMOKRASİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞܒ HATIRLATILDI
Açıklamada, “Basın özgürlüğüne yönelik, dünyanın hiçbir yerinde benzeri görülmeyen; gazeteleri, gazetecileri hedef haline getiren yaklaşım biçimleri kabul edilemez” olarak değerlendirildi. “Her makam sahibi işine gelmeyen haberler yazıldığında gazetecilerden hesap sormak, onlara hakaret etmek, tehdit etmek hakkını kendinde görebiliyor” denilen açıklamada, gazetecilerin, iktidarı elinde bulunduran güçlerin her türlü öfkesine, baskısına rağmen, kalemlerinden kaynaklanan güçlerini; sokaktaki insanın bilgi edinme hakkı adına sonuna kadar kullanması gerektiği belirtildi.
Açıklamada, ekonomik krizin göbeğinde basın emekçilerinin iş güvencesini hiçe sayarak medya boykotu çağrısı yapmanın, tansiyonun yüksek olduğu seçim arifesinde gazetecileri tehdit etmenin, ekonomik, sosyal, psikolojik, fiziksel her türlü baskıyla basını susturmaya çalışmanın, demokrasi ve basın özgürlüğü açısından son derece sakıncalı olduğuna dikkat çekildi.
AKREDİTASYON YASAĞI DERHAL KALDIRILSIN
“Gazetecilik, soru sorma ve doğruyu söyleme mesleğidir” denilen ve gazeteciliğin evrensel ilkelerinin, gazetecinin haber alma ve okuyucusuna-izleyicisine duyurma hakkını sonuna kadar savunmayı gerektirdiği kaydedilen açıklamada, bu çerçevede yürütme organının haber, düşünce ve kanaatlerin serbestçe yayınlanmasını engelleyici veya zorlaştırıcı, siyasal, ekonomik, mali, teknik şartlar dayatamayıp, bu yönde kanun dahi yapamayacağı ifade edildi. Bir ülkede gerçekler bilinmiyorsa, halk adına vahim gelişmelerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğu ve özgür basın olmadan demokrasiyi yaşatmanın da mümkün olmayacağı belirtilen açıklamada, “Gazetecileri yasaklayan anlayış, buna karşı mahkemenin verdiği kararı da görmezden gelmemeli ve derhal Başbakanlık’taki 7 gazetecinin akreditasyon yasağını kaldırmalıdır” denildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

SGK’nın İlaç Alım Protokolü yargıda

SONRAKİ HABER

Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme tamamlandığında açıklama yapacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa