25 Mart 2009 00:00

ADLİ TIP’TA İZDİHAM YAŞANIYOR!

Üzmez raporunu veren Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nun 2010’a kadar tüm randevuları dolu. Türkiye’nin tüm illerinden gelen dosyaları inceleyen kurulda, 2 bin 500 mağdur sıra bekliyor.

Paylaş

Üzmez raporunu veren Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nun 2010’a kadar tüm randevuları dolu. Türkiye’nin tüm illerinden gelen dosyaları inceleyen kurulda, 2 bin 500 mağdur sıra bekliyor. Eleştiriler üzerine bir dosyayı 45 dakikada inceleyen, daha önce 8 dakikada bir dosya inceleyen kurulun yoğunluğu, tecavüz gerçeğini de gözler önüne seriyor. Kurul, 2008 yılında 4 bin taciz, tecavüz ve istismar, fiziksel şiddet dosyası inceledi.
UZMANLAR ŞİKAYETÇİ
Adını vermek istemeyen bir Adli Tıp Uzmanı, Üzmez davasının ardından çok yıprandıklarını belirterek günde 70-80 dosyaya bakarken, şimdi 15 dosyaya bakıldığını söyledi ve yeni uzman alınması gerektiğini belirtti. Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, taciz vakalarında en sağlıklı kararın olayın olduğu günlerde verilen kararlar olduğunu ifade etti.
GEÇİKMİŞ ADALET
Avukat Ali Rıza Dizdar ise, bölgesel Adli Tıp merkezlerinin açılması gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin her yerinden çocuk vakası dosyalarının İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini söyleyen Dizdar,
“Uzman sayısı yetersiz. Kurumun içinde uzmanlar çalışamaz hale geldi. Bir söz vardır, ‘Gecikmiş
adalet adaletsizlikten daha kötüdür’ diye. Cinsel istismarda bir sene sonra mağdurların fiziksel yapılarıyla beraber ruhsal yapılarında da değişiklikler olabilir. Bir yıl sonra verilecek rapor kesinlikle sağlıklı olmayacaktır” diye konuştu.
(İSTANBUL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aileler tutuklu çocukları için adalet istiyor

SONRAKİ HABER

Üzmez arka kapıdan kaçtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa