25 Mart 2009 04:00

KENTSEL BÖLÜŞÜM KÂRHANESİ

Tiyatro Z’nin onuncu projesi olan “Kentsel Bölüşüm KârHanesi” oyunu, aile kurumunu masaya yatırırken Avrupa Birliği’ne sunulacak bir “Büyük Proje” çılgınlığı ekseninde geçiyor.

Paylaş

Tiyatro Z’nin onuncu projesi olan “Kentsel Bölüşüm KârHanesi” oyunu, aile kurumunu masaya yatırırken Avrupa Birliği’ne sunulacak bir “Büyük Proje” çılgınlığı ekseninde geçiyor.
Kahramanlar, ayrı saflarda olmalarına rağmen bir büyük projede; bir büyük yalanın içinde yan yana kavgaya durmuş, buluşmuşlar. “Her şey barış, kardeşlik ve istikrar dolu global bir dünya anlayışı için” diyorlar.
Toplumun 6 ayrı kesiminden gelen; farklı kültürler, inanışlar ve sosyo- ekonomik yapılardaki altı insan, Cihangir’de, aydın görünümlü bir köşe yazarının evinde nasıl buluşur? Bu soruya yanıt arayan oyunda, ılımlı Müslümanından seks işçisine, öğrencisinden Kürt mafyasına kadar Türkiye’nin çeşitli renkleri yer alıyor.
Nebil Sayın’ın yazdığı Kentsel Bölüşüm Kârhanesi, yüzde 47’lik çoğunluğa karşı “amansız savaş” veren bir köşe yazarının, nazik başlayan ama günün ilerleyen saatlerinde çatışmaya dönüşen hikayesini anlatır. Dünyaya farklı yerlerden bakan iki “dava adamının” karşılaşması, ortak paydada bir eylem birliğine girişmeleri, inanılmaz ama son derece gerçek olarak yaşanıyor. Evin içindeki çatışma, bir kadın satıcısının hakemliğinde gelişirken, işin içine Ukraynalı bir seks işçisi giriyor. Ve, yaşadığımız ülkenin garip fotoğrafı gözler önüne seriliyor. Politik vodvil tadında yazılan oyun, Tiyatro Z’nin kafe bölümünde izlenebilir.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi: www.tiyatro-z.com
ÖNCEKİ HABER

Korsan filmlerin feminist yönetmeni, Ankara’ya geliyor

SONRAKİ HABER

HDP’den askerlik kanununa vicdani ret şerhi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa