26 Mart 2009 00:00

Rize Belediye Başkanı’na yolsuzluk suçlaması

Yerel seçimlere sayılı günler kala, belediyelerle ilgili türlü yolsuzluk iddialarının ve suçlamalarının ardı arkası kesilmiyor. Bu iddialardan biri de Rize’de ortaya atıldı.

Paylaş

Yerel seçimlere sayılı günler kala, belediyelerle ilgili türlü yolsuzluk iddialarının ve suçlamalarının ardı arkası kesilmiyor. Bu iddialardan biri de Rize’de ortaya atıldı. İddiaya göre, Rize Belediyesi’nin ihaleye çıkardığı iş yerleri, ihale öncesi satıldı.
Saadet Partisi Rize Belediye Başkan Adayı Hasan Uzun, AKP Belediye Başkanı Halil Bakırcı’ya seslenerek, “Belediye’nin 90 trilyon borcu var. İhaleyle 150 iş yerini sattın, paraları ne yaptın?” diye sordu. AKP’li Bakırcı’nın ihalelere fesat karıştırdığını ileri süren Uzun ayrıca, “AKP iktidarı kendi belediye başkanını korumasaydı bugün Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tutuklanmış olacaktı” dedi.
“Şaibe görürsem savcılığa giderim” diyerek kendisini savunan AKP’li Başkan Bakırcı, sözlerinin aksine, bazı işyerlerinin satışında yolsuzluk yaptığı ve ihaleye fesat karıştırdığı iddialarının gündeminde.
‘İŞYERLERİ ÜÇ GÜN ÖNCE SATILDI’
Uzun, AKP’nin yeni dönem adayı da olan Rize Belediye Başkan Adayı olan Halil Bakırcı’nın belediyeye ait mülklerin satış ihalesine fesat karıştırdığını, ihalede açıkça yolsuzluk yaptığını iddia etti. Uzun, iddialarını şöyle anlattı: “ Rize belediyesine ait iş yerlerinin satışıyla ilgili Rize Belediyesi encümenin 20.07.2004 tarihinde ve 368 sayılı kararıyla 12 adet iş yeri ve 5 adet büroları açık artırma ihale suretiyle satma kararı aldı. Belediyenin hazırladığı ihale şartnamesinin 2. maddesinde ise, ‘ihale 24.08.2004 Salı günü ve saat 14 00’de Rize Belediyesi encümen salonunda yapılacaktır’ deniliyor. İhalenin yapılacağı tarih 24.08.2004 olarak açıklanıyor ancak Belediye Başkanı Halil Bakırcı ihaleye giren iş yeri sahiplerinden bu tarihten iki üç gün önce ‘dükkan satış bedeli’ adı altında makbuz keserek milyarlarca lira para aldı. Daha sonra belirtilen ihale tarihinde daha önce dükkan satış bedeli olarak iş yerlerini sattığı bu vatandaşlara, yaptığı ihale sonucu ikinci bir kez satmış ve para almıştır.” Uzun, bu yapılan ihalenin yasal olmadığını söyledi.
‘BAKIRCI TUTUKLANMALI’
Arkasında iktidar desteği olmaması halinde AKP’li Rize Belediye Başkanı’nın ihaleye fesat karıştırmakla tutuklanmış olacağını ifade eden Uzun şunları söyledi; “Ben yapılan bu usulsüz ihale ile ilgili yerel bir televizyondan daha önce açıklama yaptım. Bu açıklamam sonrası Bakırcı benim hakkımda ‘yalan beyanda bulunmaktan’ dolayı 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Rize Adliyesinde görülen bu dava sonucunda benim mahkemeye sunduğum ihale ile ilgili belgeler sonrası beraat ettim. Ne gariptir ki ben beraat etmeme rağmen Belediye Başkanı Halil Bakırcı hakkında hiçbir işlem yapılmıyor.”
Öte yandan Rize Belediyesi tarafından yapılan ve yolsuzluk usulsüzlük yapıldığı iddia edilen ihalenin şartnamesini hazırlayan ve alınan Encümen kararını onaylayan isim ise Rize Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı, şimdi ki AKP Rize İl Başkanı Yılmaz Katmer olduğu ortaya çıktı. (Rize/EVRENSEL)
Genaçağa Karafazlı
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Engelli kadınlar sağlık hizmetlerine ulaşamıyor

SONRAKİ HABER

Vahşetin marka bedeli!..

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa