26 Mart 2009 04:00

AVRUPA GERÇEĞİ

Sağcı, milliyetçi, hatta İtalya’daki kontrgerillanın “çekirdeği” olarak kabul edilen “Propaganda Due”nun (P2) üyesi, milyarder Başbakan Silvio Berlusconi’ye şimdi rahat bir şekilde “faşist” diyebiliriz.

Paylaş

Sağcı, milliyetçi, hatta İtalya’daki kontrgerillanın “çekirdeği” olarak kabul edilen “Propaganda Due”nun (P2) üyesi, milyarder Başbakan Silvio Berlusconi’ye şimdi rahat bir şekilde “faşist” diyebiliriz.
“Faşist” (Fascist) kelimesini ilk olarak 1922 yılında övünerek kullanan Benitto Mussolini’nin İtalya’daki resmi takipçisi artık Berlusconi’dir. Çünkü geçtiğimiz hafta sonunda kendisini Mussolini’nin takipçisi olarak ilan eden ve bu temelde oy toplayan “Alleanza Nazionale” (Milliyetçi Birlik-AN) partisi, kendisini feshederek Berlusconi’nin yeni kurduğu “Halkın Özgürlüğü” partisine katıldı.
Mussolini’nin torunu Alessandra Mussolini de bu yeni partinin önemli şahsiyetlerinden biri oldu. Mussolini’yi “20. yüzyılın en büyük devlet adamı” olarak gören faşist partinin, bundan sonra Berlusconi liderliğinde çalışmalarını sürdürme kararı alması, aynı zamanda İtalya’daki siyasi gericiliğin faşistleştiğini gösteriyor. AN’nin bütün kadroları ve yöneticileri ve sempatizanları artık Berlusconu’nin emrinde.
Belirtmemiz gerekiyor ki AN, 2008’deki erken genel seçimlere de Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın şemsiyesi altında katılmış ve istediğini almış, hükümet ortağı olmuş, meclis başkanlığı ve bazı bakanlıkları kapmıştı.
Yani, İtalya’da bir zamanlar kenarda tutulan, muhatap alınmayan faşist parti, şimdi iktidarın tam da göbeğinde.
Ve İtalya yeniden faşizm belasıyla karşı karşıya. Göçmenlere, yoksullara karşı son aylarda yapılan özel düzenlemeler ve saldırılar bunun bir işareti.
Ama gelin görün ki, geçmişte faşizm illetinden bu denli çekmiş “yaşlı kıta”da, düpedüz “Fascist” bir partinin sözde “muhafazakar demokrat” olduğu ileri sürülen bir parti ile birleşmesi, sıradan, normal bir durum olarak görülüyor.
Halbuki ortada normal olmayan bir durum var.
Daha bundan birkaç yıl önce “Alleanza Nazionale”, Berlusconi’nin koalisyon ortağı olduğu için pek çok ülke tepki göstermiş, uyarıda bulunmuştu. Ortaklık, faşistlerin normalleştirilmesi şeklinde değerlendirilmişti.
Ama şimdi hiç kimseden tık yok...
En tehlikeli olan da bu değil mi?
Eskiden olağan olmayan durumları şimdi olağan görme...
Aynı durum Hitler’in başbakanlığa atanması sırasında da yaşanmamış mıydı?
“Ne olmuş yani, halk seçmiş, bir de o denesin...”
İtalyan faşistlerinin aynı çatı altında birleşmesi, rakiplerini susturmak için her yola başvurmasının zamanlaması elbette tesadüf değil.
AB içerisinde ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya geliyor. Ülke borç batağında. Yoksul insanlara devlet sadece ayda 40 avro yardım yapıyor. Yoksullarla zenginler arasındaki uçurum görülmedik düzeyde büyümüş. Yüzde 10 azınlık, ülke gelirinin yarısından fazlasına el koymuş durumda.
Bütün bunlardan ötürü, Berlusconi şahsında, İtalyan burjuvazisi, geniş yığınlar arasında büyüyen öfkeyi bastırmak, gözdağı vermek için Mussolini’ye ve onun ardıllarına sarılmış durumda.
Geçmişte de öyle olmuştu.
1900’lü yılların başından itibaren artan işsizlik ve yoksulluğa karşı mücadele eden İtalya Sosyalist Partisi’ni kısa bir süre içinde büyütmüştü. Toplumsal muhalefetin “tehlikeli” bir mecraya doğru ilerlediğini fark eden burjuvazi, Banitto Mussolini’yi keşfetmiş ve ona “İtalya Sosyalist Hareketi”ni (MSI) kurdurmuş, amansız bir karşı devrim süreci başlatmış ve sonra da iktidar yapmıştı. Mussolini faşizmi tarafından, 21 yıl boyunca İtalyan işçilerine, devrimcilerine, sosyalistlerine karşı yürütülen amansız savaşta toplam 680 bin kişi katledilmişti
İtalyan devrimcileri, partizanları, büyük bedeller ödeyerek İtalya’yı faşizmden kurtardı. Ama bugün aynı zihniyet ve güçler, bu kez Berlusconi’nin etrafında birleşerek, yeni bir saldırı için hazırlıklar yapmaya başlamış durumda.
Sahiden şu Berlusconi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yakın dostu”, oğlu Bilal’in nikah şahidi değil miydi? Acaba Erdoğan, sevgili dostunun düpedüz faşist bir parti ile birleşmesini nasıl değerlendiriyor?
YÜCEL ÖZDEMİR
ÖNCEKİ HABER

Bakan çalışanlarından BiHABER!

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa